Politi optrevler hackergruppe

Italiensk politi har identificeret seks medlemmer af en hackergruppe, der anklages for at have angrebet tusindvis af officielle hjemmesider verden over, herunder hos Pentagon og NASA.

En af de hidtil mest aktive hackergrupper i historien er blevet opløst af italiensk politi. Seks studerende mellem 15 og 23 år har stået bag tusindvis af angreb på officielle hjemmesider over hele verden.

Angrebene fulgte i kølvandet på G8-topmødet i Genova sidste sommer, der førte til voldsomme demonstrationer imod globaliseringen.

Hackernes metode har været at erstatte forsiden på de ramte hjemmesider med et slogan med ordene "Hi-Tech Hate".

Det er gået ud over hjemmesiderne hos det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon, rumfartsadministrationen NASA samt talrige universiteter, herunder Harvard og Colombia.

Uden for USA har hackergruppen rettet skytset mod regeringshjemmesider i Storbritannien, Kina, Sverige, Portugal, Australien, Bolivia, Filippinerne, Mexico, Ecuador, Venezuela, Pakistan og Bahrain.

Udsigt til milde straffe

Og hjemme i Italien har gruppen ramt sundhedsministeriet og forsvarsministeriet, senatet, det politiske parti Demokratisk Venstre, mediehuse, internetudbyderen Italia Online samt popsangeren Claudio Baglionis hjemmesider.

De seks studerende står til at få en mild dom, for de økonomiske skader ved hackerangrebene har været små. Gruppen har altid sørget for at være nænsom mod de hjemmesider, den har hacket, så de har været relativt enkle at genetablere.

Efterforskningen, der blev ledet af politiets særlige IT-enhed, begyndte i august sidste år, da man afslørede et angrebsforsøg mod et italiensk softwarehus.

Sporene fra angrebet førte tilbage til en af Hi-Tech Hate-hackernes computer, og efterfølgende kunne politiet spore de øvrige fem medlemmer, der boede langt fra hinanden i Italien.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

SOS International

License & Vendor Manager

Midtjylland

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Scleroseforeningen

Digital platform- og integrationsansvarlig

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision