B&O's resultat skuffede

Trods et resultat før skat på 98 millioner kroner, er lønsomheden i selskabet presset på grund af tab i USA og produkter med lav dækningsgrad.

Struer-koncernen Bang & Olufsen offentliggjorde i dag regnskabstal for 1. halvår 2001/2002. Halvårsmeddelelsen fra virksomheden beretter om et overskud før skat på 98 millioner kroner mod 135 millioner kroner for samme periode året før.

Faldet skyldes hovedsageligt et tab i USA på 30 millioner kroner og forskydninger i produktmikset mod produkter med lavere dækningsgrader, skriver selskabet i meddelelsen. Samtidig fremhæver koncernen, at omkostninger til nye forretningsområder beløb sig på cirka 15 millioner kroner.

Den skuffende omsætning og indtjenings på det amerikanske marked forklares som en følge af den økonomiske afmatning. B&O mener dog stadig, at USA er ?et væsentligt langsigtet vækstmarked for koncernen.?

Hvor markeder som USA og Skandinavien har skuffet på omsætningen, oplever B&O en stigende efterspørgsel på selskabets produkter i Storbritannien, Tyskland og Holland.

Omsætningen for halvåret landede på 1.997 millioner kroner, hvilket er en stigning på syv procent i forhold til året før, hvor koncernen solgte for 1.866 millioner kroner.

Struer-virksomheden lancerede i går et luksus-plasma fjernsyn der kommer til at koste 150.000 kroner i forretningerne. B & O håber på, at produktet vil blive en ny vækstdriver for koncernen, der allerede har modtaget de første bestillinger.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Legal Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS