IT-konkurser dræner garanti-fond

Lønmodtagernes Garantifond er drænet i kølvandet af de talrige konkurser i IT-branchen i 2001. Arbejdsgivernes bidrag til fonden er derfor øget med næsten 100 procent fra årsskiftet.

Kassen er tom hos Lønmodtagernes Garantifond, LG, efter mange konkurser i 2001.
Fonden udbetaler løn, erstatning og feriegodtgørelse, når virksomheder går ned. Efterfølgende anmelder fonden et krav i konkursboet.

? Vi får typisk dækket omkring 40 procent af vores udgifter, fortæller sektionschef Jan Michael Lindgren, LG.

Han betegner 2001 som helt uforudsigeligt på grund af de mange dødsfald blandt IT-selskaber. Fra boet efter IT-virksomheder henter Lønmodtagernes Garantifond typisk en noget lavere procentsats af udbetalingerne - til tider tæt på et rundt nul. Med det overvældende antal IT-virksomheder, som har måttet se en tom pengekasse i øjnene i 2001, har det været et hårdt år for LG. IT-folks lønninger er dyre at erstatte. Dertil kommer, at der sjældent er egentlige værdier i virksomhederne.

Dyre lønninger

? Typisk tjener IT-folk rigtig godt, og IT-virksomhedernes aktiver består for det meste blot af brainware (intellektuel kapital, red.), siger Jan Michael Lindgren.

? Dertil kommer en del leaset udstyr, og det vil sige, at der er ganske få aktiver tilbage i den type virksomheder ved en konkurs, siger sektionschefen.

Lønmodtagernes Garantifond har i 2001 udbetalt 289 millioner kroner til lønmodtagere.

Funktionærer får typisk dækket deres løn i opsigelsesperioden, det vil sige tre måneder.

Den maksimale udbetaling fra LG er på 90.000 kroner efter skat og eksklusive feriepenge. Det er sjældent, at maksimaludbetalingen kommer på tale, men fordi lønningerne i IT-branchen er så høje, blev der i løbet af 2001 flere gange udbetalt det maksimale beløb, som rundt regnet svarer til en månedsløn på omkring de 60.000 kroner.

Det er en af hovedårsagerne til, at Lønmodtagernes Garantifonds kasse er løbet tør.

I 1998 blev der udbetalt 160 millioner kroner, i 2000 198 millioner kroner. Det er altså det beløb, som er steget til 289 millioner kroner i 2001.

Det er ikke noget problem for LG, at der ikke er flere penge i kassen, fordi man altid sørger for at have balance i kassen, så det matcher udbetalingerne.

Men pengene skal dækkes ind hos arbejdsgiverne. For at få penge i kassen igen, har LG i 2002 sat arbejdsgivernes bidrag op fra 110 kroner om året pr. fuldtidsansat i 2001 til 210 kroner pr. fuldtidsansat. En stigning på næsten 100 procent.

Hos Dansk Arbejdsgiverforening accepterer man stigningen. DA mener dog, at der er tale om en skjult skat på medarbejdere, og at bidraget burde finansieres af det offentlige.

? LG-ordningen sikrer, at medarbejderne ikke går i utide fra en virksomhed, der har det svært, og det er vel lige så meget i statens interesse som i virksomhedernes, men man kan diskutere, hvem der skal betale, siger Henning Dreesen, ansættelsesretschef i DA.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S