En kærlighedserklæring fra en hidtil ukendt fætter i Aserbajdsjan. Orv, hende den lækre tennisspiller, der aldrig vinder. Og tænk, nogen har brug for min hjælp ? hvad mon jeg skal hjælpe dem med, klik-klik.
Menneskers blåøjede nysgerrighed er det svageste led i en virksomheds IT-sikkerhedskæde. Det led skal styrkes, og smeden, der vil gøre det, hedder Lars Neupart.
Han var den ene stifter af sikkerhedsfirmaet Neupart og Munkedal, der senere blev til Vigilante. Nu har han stiftet firmaet Neupart A/S, der ved hjælp af e-learning vil undervise virksomheders medarbejdere i IT-sikkerhed.
? Teknologien er ikke løsningen alene. Der har været for meget fokus på det tekniske, og nu skal vi til at kigge mere på det menneskelige, siger Lars Neupart.
Softwaren fra Neupart A/S indeholder tre moduler. Et rettet mod ledelsen, et mod IT-sikkerhedsfolkene, og et til den menige medarbejder. Det betyder ikke, at fru Hansen nede i bogholderiet skal til at være sikkerhedsekspert, men handler derimod om, at slutbrugeren skal lære at vælge den mest hensigtsmæssige måde at arbejde på - for eksempel med hensyn til at håndtere vedhæftede filer og ved brug af passwords.
Et konkurrenceparameter
At et af modulerne henvender sig til ledelsen skyldes, at Lars Neupart ser IT-sikkerhed som et konkurrenceparameter fremover. Både med hensyn til de udgifter, der er forbundet med at rydde op efter et angreb, men også med hensyn til virksomhedens omdømme.
? Tillid og troværdighed bruges til at skabe bedre forretningsvilkår. Virus udsendt fra et firma skader virksomhedens omdømme, og vi har jo set, at mange vira sender sig selv videre. Selvfølgelig kan man ikke undgå sikkerhedsbrister 100 procent, men jeg vil påstå, at man kan undgå en hel del, siger Lars Neupart.
Undervisningsforløbet er baseret på et spørgeskema, der sikrer, at hver lektion er tilpasset den enkelte brugers niveau. Som en sidegevinst får virksomheden dermed også et reelt billede af medarbejdernes viden og kompetencer. Modulet rettet mod IT-sikkerhedsmedarbejderne skal sikre løbende opdatering på sikkerhedsområdet.
Denne artikel er fra Computerworld IT Job |
IT Job er Computerworlds ugentlige karrieresektion. Bestil abonnement her. |