DoCoMo indtager verden

Japans største teleoperatør NTT DoCoMo vil snarest muligt noteres på børserne i New York og London. Målet er at styrke og udvide selskabets forretning i Europa og USA.

Det japanske teleselskab, NTT DoCoMo, blander sig nu i kampen om fremtidens 3G-kunder i Europa og USA.

Selskabet, der er Japans største teleoperatør, vil i marts lade sig børsnotere på henholdsvis New York Stock Exchange og London Stock Exchange, i et forsøg på at profilere sig uden for hjemlandet.

Ifølge NTT DoCoMos administrerende direktør, Keiji Tachikawa, kan børsnoteringerne hjælpe selskabet på to måder.

Dels vil det udvide selskabets finansieringsmuligheder i udlandet, og dels vil det forbedre selskabets forretningsstrategier på de respektive markeder.

NTT DoCoMo i dag har over 30 millioner I-mode-kunder i Japan, men nu skal også europæere og amerikanere lære at bruge I-mode.

Herudover regner NTT DoCoMo med, at profileringen i Vesten vil øge opmærksomheden omkring selskabets brand, hvilket igen vil hjælpe NTT DoCoMo med at komme ind på markedet for 3G mobiltelefoner.

Hidtil har teleselskabets oversøiske strategi handlet om hele eller delvise akkvisitioner i lokale teleselskaber i Europa, USA og Asien.

NTT DoCoMo ejer 15 procent af det hollandske KPN og har desuden andele i det taiwanske KG Telecom og AT&T Wireless i USA.

I starten af oktober lancerede NTT DoCoMo verdens første kommercielle 3G-service, FOMA, der endnu ikke nyder samme succes som lillebroren I-mode. 3G-ydelsen har tiltrukket i alt 37.000 brugere, men selskabet regner med at nå 150.000 abonnenter i slutningen af marts.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)