Maconomy-underskud på 96,7 mio. kr.

Det sidste kvartal i 2001 endte i overensstemmelse med forventningerne fra leverandøren af økonomisstyringssystemer, Maconomy, med et lille overskud ? og det fører til et samlet underskud for hele året på 96,7 millioner kroner. Det svarer til det tidligere udmeldte.

En lille måned før det endelige årsresultat for Maconomy bliver offentliggjort den 22. marts, har selskabet sendt sit resultat for fjerde kvartal ud til Fondsbørsen i en meddelelsen.

Regnskabet viser en omsætning på 70,6 millioner kroner og et overskud før skat på 35.000 kroner.

Dermed formåede selskabet at opfylde sin egne mål om at nå en omsætning på 70 millioner kroner i fjerde kvartal, der i øvrigt svarer til de faste omkostninger i selskabet.

Det giver også et overblik over det samlede resultat for 2001 ? og det ventes at give et underskud på 96,7 millioner kroner.

Den samlede omsætning nåede dermed op på 223,6 millioner kroner. Resultatet er dermed i overensstemmelse med selskabets egne forventninger, som de blev meldt ud i forbindelse med offentliggørelsen af regnskabet for tredje kvartal.

For indeværende år fastholder administrerende direktør Per Tejs Knudsen og bestyrelsesformand Bent Larsen forventningerne en vækst på 20 til 30 procent, samlede omkostninger per kvartal på mellem 65 og 70 millioner kroner og et positivt resultat før skat.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S