Myndigheder undersøger Nvidias Xbox-aftale

Det er sandsynligvis grafikchip-producenten Nvidias håndtering af transaktioner i forbindelse med udviklingen af chips til Microsofts Xbox, der har fået de amerikanske børsmyndigheder til at sætte undersøgelser af selskabet i gang.

Nvidia kom i fredags ud med et regnskab, der for 14. kvartal i træk satte omsætningsrekord.

Den flotte omsætning og nettoindtjening stod dog lidt i lyset af en meddelelse i regnskabet, der fortalte, at de amerikanske børsmyndigheder, Securities and Exchange Commission (SEC), er begyndt at undersøge visse transaktioner, som Nvidia har foretaget i regnskabsårene 2000 og 2001.

På et pressemøde ville Nvidia ikke fortælle, hvad undersøgelserne går ud på, men det mener Eric Ross fra analysefirmaet Thomas Weisel Partners LLC nu at have fundet ud af.

Det drejer sig sandsynligvis om transaktioner i forbindelse med offentliggørelsen af Nvidias aftale om at levere grafikchips til Microsofts Xbox, skriver analysefirmaet i en meddelelse.

I november anklagede Nvidia 10 ansatte for at have foretaget insiderhandel med Nvidia-aktier før offentliggørelsen af Xbox-aftalen.

For at støtte undersøgelserne af den mulige insiderhandel gav Nvidia både e-mails og andre interne dokumenter dateret mellem december 1999 og marts 2000 til de amerikanske børsmyndigheder.

Det er disse dokumenter, der har givet børsmyndighederne mistanke om, at insiderhandel ikke er det eneste, der er gået galt hos Nvidia.

De få detaljer, der er kendt, indikerer, at Nvidia har ventet med at anerkende Xbox-relateret overskud til efter, at Microsoft havde offentliggjort aftalen i marts, mener analytikeren Eric Ross.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS