Stress ved dansk Cebit-åbning

Cebit-åbningen onsdag morgen forløb stort set gnidningsfrit for den danske fællesstand. Forventningerne er i top til den kommende uges IT-messe, melder udstillerne.

Hannover: Stressniveauet var lidt over middel, da Cebit-messen i Hannover åbnede onsdag morgen. Og den danske fællesstand i Hal 3 var bestemt ikke mindre fortravlet.

Standen med de 22 danske IT-virksomheder blev først færdig i nat, men ved åbningen var alt støvsuget og klar. Computerworld Online var med, da de første Powerpoint-præsentationer blev slynget op på fladskærmene.

- Vores stand har fået den klart bedste placering, sagde Jeppe Majgaard, salgsdirektør i Kerteminde-virksomheden Siteman. Firmaet ligger på et hjørne af fællesstanden, lige op af et askebæger, hvor de besøgende gerne vil snakke over en smøg.

Siteman er på jagt efter tyske samarbejdspartnere, der kan gøre firmaets software til indholdsstyring, content management system, udbredt på det store eksportmarked.

- Vi har som målsætning af få mindst fem tyske samarbejdspartnere ud af at være hernede, tilføjede Jeppe Majgaard, der har tre kolleger med.

De første MMS-beskeder

Også multimediefirmaet Realtime kan være tilfreds med en iøjnefaldende hjørneplacering. Firmaet skal have skabt kontakt til nogle af de store mobiloperatører, der mangler softwareløsninger til deres kommende mobile tjenester.

Realtime er således også repræsenteret på Sony Ericssons stand, hvor svensk-japanerne bruger Realtimes software til at demonstrere MMS-beskeder.

- Målgruppen er i første omgang ungdommen, der synes, det er sjovt at modtage en Garfield-tegneserie som MMS-besked en gang om dagen, men i fremtiden vil der også være tjenester for de mere professionelle brugere, siger produktchef Reza Kamel Malekzadegan og demonstrerer samtidig en af de første rigtige MMS-beskeder udført på Sony Ericssons nye model T68i.

Beskeden består af en lille præsentation med Garfield, der giver nogle små sjove kommentarer om livet og tilværelsen. Med lyd og farver er der meget langt til de gammeldags og velkendte SMS-beskeder.

Spørgsmålet er, hvor høje priser mobiloperatørerne vil opkræve for tjenesterne.

Lang tur til Hannover

Det bekymrer ikke udstillerne på fællesstanden lige nu. De har travlt med at holde de møder, de har planlagt hjemmefra og i øvrigt at tiltrække opmærksomhed til standen.

Udstillerne bor på et hotel, der ligger to timers kørsel fra Hannover, så om morgenen ringer vækkeuret noget før klokken seks.

- Forventningerne er meget store. Udstillerne har forberedt sig lidt bedre end sidste år. Det kan jeg se på antallet af mødeborde, der er reserveret, siger konsulent Annette Larsen, IT-Brancheforeningen, der står bag fællesstanden.

Udstillerne har betalt mellem 35.000 og 40.000 kroner for at være med på standen på Cebit. Det skyldes blandt andet tilskud fra Eksportrådet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S