Mobil-selskaber satser på PDA-telefoner

Tre amerikanske mobil-operatører vil begynde at sælge kombinerede PDA-telefoner baseret på Microsofts software allerede i år. PDA-telefonerne benytter både mobil-net og internet.

Mobil-selskaberne Verizon Wireless, Sprint og VoiceStream vil til at markedsføre kombinerede PDA-telefoner - PDA er en håndholdt computer. De nye telefoner er baseret på Microsofts styresystem. Dette blev offentliggjort af Microsoft og de tre operatører ved en CTIA-konference i Orlando i USA. CTIA er brancheforeningen for mobil- og internet-selskaber.

Verizon og Sprint satser begge på mobiltelefonen Thera, der er en Microsoft Pocket PC med tilføjet telefon-kapacitet. Den indeholder en Intel 206MHz processor, vejer 198 gram, fylder 76 x 127 mm og er udstyret med 32 MB RAM og lige så mange MB flash memory.

VoiceStream har ikke offentliggjort, hvilket fabrikat selskabet satser på, men lover, at der kommer en kombineret PDA-telefon på det amerikanske marked ?senere i år?.

Priser på PDA-telefonerne er ikke offentliggjort.

PDA-telefonerne kan gå på både mobilnettet og internet, og de kan derfor bl.a. bruges til at læse e-mail.

Den amerikanske meddelelse følger tilsvarende meldinger på det europæiske marked. I sidste uge meddelte det britiske firma mm02 PLC, at det til maj lancerer sin kombinerede PDA-telefon, kaldet XDA, baseret på Microsofts styresystem. XDA kan benytte både GSM og GPRS-standard. XDA'en kommer til at koste 400 pund i Storbritannien, hvilket svarer til 4.800 kroner.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS