Cebit-succes: Danskere afviser flere kontakter

De danske udstillere på Cebit-messen har fået de kontakter, de skal have, før messen lukker onsdag. Enkelte har forladt deres stand, fordi de ikke magter at slæbe flere visitkort med hjem. Hos Navision er der stadig en kødrand af mennesker omkring præsentationerne på storskærme.

Hannover: IT-krisen kradser på Cebit, lyder det igen og igen. Det er bare ikke noget, de danske udstillere i Hannover mærker ret meget til, lyder meldingerne dagen før messen lukker.

- Vi kan simpelthen ikke overskue at få flere kontakter med hjem, siger direktør Michael Tyrsted fra iværksættervirksomheden Ideogramic.

Computerworld Online møder ham ved et af mødebordene på den danske fællesstand. Standen med Ideogramics software til tegngenkendelse er mennesketom, for Århus-virksomheden, der er stiftet af fire unge dataloger, havde tirsdag eftermiddag fået rigeligt ud af Cebit for i år.

- Her er vel omkring 100 seriøse kontakter, vi skal hjem og følge op på, siger Michael Tyrsted og viser en bunke visitkort frem.

SW-Tools er repræsenteret af messens muligvis sejeste mand, Michael Olsen, der helt alene har holdt vagt på sin stand og holdt møder siden åbningen sidste onsdag.

- Min kollega blev desværre syg, lige inden messen begyndte, siger han og ser ikke spor træt ud.

Distributører kommer alligevel

Den mere end 20 år gamle virksomhed SW-Tools lever af at programmere værktøjer til at udføre rapporter og forespørgsler i flere forskellige typer databaser og programmer på en gang.

Cebit bruger Michael Olsen primært til at vise nye produkter frem for de eksisterende distributører, som alligevel kommer på messen.

En anden dansk succes med et mere kendt navn hedder Navision. Vedbæk-virksomheden har overladt Cebit-opgaven til sit tyske datterselskab, der har købt en 800 kvadratmeter stor stand blandt store konkurrenter som SAP, Great Plains og IFS.

Her er samlet 30 Navision-folk og en lang række samarbejdspartnere, der kan demonstrere virksomhedssoftwaren for potentielle kunder.

Navision blokerer gangene

Dagen lang er der præsentationer af softwaren på storskærme, og interessen var selv på messens næstsidste dag så stor, at tilhørerne blokerede for al trafik på gangene ud for skærmene.

- Standen her giver os en meget stor synlighed. Vi har den store fordel, at folk nu ikke længere først skal finde ud af, hvem vi er. De kender os, siger chef for markedsudvikling Niels T. Møller, Navision, der er den eneste faste danske Navision-mand på standen.

Tilbage på IT-Brancheforeningens fællesstand har der været godt salg i medicinen. Cebit 2002 har muligvis været den meste sygdomsfremkaldende i årevis med en konstant kold vind og temperaturer i sidste uge på lige over frysepunktet.

Danskerne på standen har også været udsat for andre prøvelser. Mandag morgen brød deres bus sammen 10 kilometer uden for Hannover, men i løbet af kort tid havde de nydeligt klædte danskere tomlet sig ind til messehallerne og kunne åbne deres stande med blot et kvarters forsinkelse.

Knap 60 danske virksomheder har været repræsenteret på dette års Cebit-messe, der lukker onsdag aften kl. 18.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet