Med Farum Kommunes fyring af Columbus IT Partner er KMD's eneste reelle konkurrent på det kommunale IT-marked sat ud af spillet med kun meget små muligheder for at komme tilbage igen.
Fyringen kan dermed meget vel blive en cementering af KMD's markedsmonopol og kan blive yderst skadelig for hele det kommunale IT-marked i almindelighed og kommunernes pengekister i særdeleshed.
Det mener lektor i datalogi på Roskilde Universitet, Erik Frøkjær.
- Med fyringen i Farum har Columbus forpasset sin chance og er på vej ud af billedet. Fyringen styrker KMD's monopol og er et slag for al konkurrence på det kommunale IT-marked. Det finder jeg meget trist. Det er absolut ikke til gavn for kommunerne, at et selskab har monopol på markedet, siger han til Computerworld Online.
Konkurrence gavner
Farum Kommunes påskefyring af Columbus IT Partner skete med beskyldninger om misligholdelse af den total-kontrakt, som selskabet havde indgået med kommunens nu detroniserede og hidtil så egenrådige bykonge, Peter Brixtofte (V).
Aftalen blev indgået stort set samtidig med, at Peter Brixtofte meldte Farum Kommune ud af Kommunernes Landsforening, der ejer KMD, og Farum blev den første - og hidtil eneste - kommune, der ikke valgte KMD som total-leverandør.
- Det ville have haft særdeles interessante perspektiver, hvis det var lykkedes. Kun konkurrence kan afdække, om monopoler udfører opgaverne effektivt. Der er stribevis af eksempler på, at de ikke bliver effektive af sig selv, og derfor er det beklageligt, at Columbus har fået dette slag, siger Erik Frøkjær.
Columbus i hård kamp
Efter et fornuftigt 2001, hvor Columbus IT Partner solgte delsystemer til Hvidovre og Odense Kommuner, har selskabet i de seneste måneder tabt den ene kommunale udbudsrunde efter den anden. Den store vinder har i alle tilfælde været KMD.
Flere af de pågældende kommuner peger overfor Computerworld Online på, at de på grund af den store turbulens i Farum har svært ved at tro på Columbus IT Partners stabilitet.
- Vi ved simpelthen ikke, om Columbus er her i morgen, mens vi er sikre på, at det er KMD, som vi jo selv ejer. Det har meget stor betydning. Intet fungerer, hvis IT-systemet går ned, så vi har simpelthen ikke råd til at tage fejl, siger en IT-chef i en jysk kommune til Computerworld Online.
Køber af sig selv
Erik Frøkjær fra Roskilde Universitet peger på, at den store hindring for den fri konkurrence på det kommunale IT-marked netop er KMD's ejerforhold.
Aktieselskabet ejes nemlig 100 procent af Kommunernes Landsforening. Selskabets bestyrelse består primært af borgmestre fra en række kommuner, mens repræsentantskabet alene består af kommunalpolitikere.
Det betyder, at kommunerne faktisk skal vælge, om de vil købe af sig selv eller ej, når de køber IT-systemer. Og det er selvsagt ikke fremmende for konkurrencen, mener Erik Frøkjær.
- KMD's monopol kan kun brydes, hvis der er politisk vilje bag i form af et fællesskab af stærke kommuner med en fælles vision om, at de vil gøre det bedre og billigere. De skal være mange nok til at de kan invitere nogle store spillere indenfor. I øjeblikket er det meget svært at se, hvor sådan et fællesskab skal komme fra. Det kræver en idealisme, der rækker ud over, hvad kommunerne vil gøre, siger han.
Monopol vil opløse sig selv
Mens Columbus IT Partner var KMD's eneste udfordrer på den helhedsorienterede borgerbehandling har andre producenter som ICL, Maconomy, Cap Gemini, DM Data, EDB Gruppen, Rambøll og CSC allerede tiltvunget sig pæne bidder af det kommunale IT-marked på forskellige mindre delområder.
Denne udvikling i fragmenter vil fortsætte, indtil den næste store udfordring - den udadvendte IT-flade - inden for få år efter alt at dømme vil udjævne markedet og bringe nye store spillere på banen.
Det mener lektor ved Handelshøjskolen i København, Kim Viborg Andersen.
Han tror ikke på, at KMD på nogen måde har cementeret sin markedsdominerende position.
- KMD har lukreret på kommunernes kraftige interne IT-udbygning i de seneste år, hvor selskabets har haft visse fordele. Det har KMD imidlertid ikke, når det handler om det næste spring, der bliver det udadvendte mod borgerne. KMD er jo primært god til at lave integration med og på tværs af sine egne systemer. Når det handler om det udadvendte, er der en helt anderledes konkurrence. Det vil vi snart få at se, siger han.