3D-spil skal lokke annoncører til

Snowboard-spillet BoarderX skal tiltrække både garvede spillere og annoncører. Danske Interactive Multimedia Productions er gået sammen med TvDanmark om konceptet, der gør det muligt at annoncere inde i 3D-spillet.

Allerede før, at man har skubbet snowboardet over startlinjen, er der reklamebannere for Gamereactor. Længere nede af pisten promoveres SMS Daters, og i hvert sving bliver man mødt af navne som TvDanmark og The Voice.

Spillet hedder BoarderX, og kan fra i dag og seks uger frem spilles på TvDanmarks hjemmeside.

Det håber det danske selskab Interactive Multimedia Productions (IMP), at der er mange, som gør.

Konceptet er nemlig, at annoncerne i spillet skal sælges og indtægterne herefter fordeles mellem IMP og TvDanmark.

- Det er en ny måde at brande nogle logoer på. Vi har udviklet spillet og lavet alt det tekniske. TvDanmark er en markedsføringskanal og er i kontakt med alle de mennesker, vi gerne vil nå, siger Morten Steen Engelbæk, direktør i IMP.

Noget for noget

De annoncer, der allerede findes i spillet, kommer fra selskaber, der - mod at promovere spillet på deres hjemmesider - har fået gratis reklameplads til gengæld.

- Specielt spilsitet Gamereactor er interessant, fordi sitets brugere allerede er spillere, siger Morten Steen Engelbæk og henviser til, at Gamereactor har over 30.000 medlemmer.

BoarderX kører direkte i web-browseren og fylder kun 500 kilobyte. Spillets animationer og detaljer i grafikken ligger derfor langt fra, hvad man er vant til fra konsolspil.

Grafikken er skrabet, men til gengæld kan snowboard-spillet BoarderX afvikles i en normal browser.
Morten Steen Engelbæk frygter dog ikke, at brugerne vil blive skræmt væk af den skrabede grafik og lyd.

- Når de sidder derhjemme og downloader de nyeste opdateringer til deres spil, fylder spillene 100 til 150 megabyte. Her kan de derimod gå ind og spille 3D-spil direkte i deres browser. Vi kan allerede lave bedre grafik, men så sætter vi folk uden grafikkort af. Vi vil gerne ramme så mange som muligt, siger Morten Steen Engelbæk.

Det har taget cirka en måned for tre mennesker at udvikle BoarderX. Forud for det er gået halvandet år med at udvikle de byggeklodser, som hele teknologien er bygget op over.

De byggeklodser ligger i Virtools Web Player, et lille program, der fylder 834 kilobyte, som man skal downloade og installere, før man kan spille BoarderX.

Relevant link

Interactive Multimedia Production
Prøv spillet her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job