Danskere vinder Nokia-konkurrence

Det nystartede danske selskab Mobilized Workforce har vundet en stor konkurrence udskrevet af Nokia. Prisen gik til en IP-baseret kommunikationsløsning baseret på det mobile styresystem Symbian.

Det danske selskab Mobilized Workforce har vundet kategorien kommunikation i en konkurrence for applikationer til styresystemet Symbian udskrevet af Nokia.

Prisen har selskabet fået for en IP-baseret kommunikationsløsning til Nokia 9210.

- Det er en anerkendelse af, at vi har lavet den rigtige teknologiske løsning. Vi har udnyttet de muligheder, der findes i den platform, der hedder Symbian, og lavet en internetbaseret løsning uden at vente på GPRS og UMTS, som alle ellers har anbefalet, siger Lars Petersen, en af to direktører i Mobilized Workforce.

Systemet gør det muligt fra telefonen at kommunikere med internetservere.

- Det går hurtigt og er meget stabilt i forhold til WAP og andre ting, siger Lars Petersen.

Satser på luftfart

Ovenpå selve den kommunikationsløsning, som Mobilized Workforce fik prisen for, har selskabet lavet en applikation til flybranchen, der hjælper med den mobile kommunikation i lufthavne.

Det produkt er indtil videre solgt til fire skandinaviske luftfartsselskaber.

Lars Petersen har arbejdet 14 år i SAS, og Mobilized Workforce fokuserer i første omgang hundrede procent på løsninger til luftfartsselskaber.

- Vi ser et enormt potentiale i airline-løsninger, siger Lars Petersen, der regner med, at Mobilized Workforce først i løbet af sommeren vil gå ind på andre områder.

Mobilized Workforce blev registreret som et anpartsselskab i december sidste år, men blev i sidste måned omdannet til et aktieselskab.

Der er i øjeblikket seks ansatte, og Lars Pedersen regner med, at der skal ansættes to nye i dette kvartal. Firmaets anden direktør, Ejvind Henriksen, er i øjeblikket ved at lede efter nye investorer.

- Firmaet kan køre rundt i sig selv, men med investorer kan vi vokse hurtigere, siger Lars Pedersen.

Relaterede links

Nokias pressemeddelelse




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere