Stor tysk ordre til Danware

Det børsnoterede Danware har netop modtaget en ordre fra den tyske banksektor på 22.000 licencer af selskabets fjernbetjeningssoftware, NetOp Remote Control. Ordren får ikke Danware til at justere forventningerne til 2002.

Danware, der udvikler software til fjernstyring af pc?er, har fået en stor ordre fra Fiducia AG - Tysklands største central for håndtering af 577 bankers IT-drift.

Det skriver det børsnoterede danske selskab i en fondsbørsmeddelelse.

Fiducia, der håndterer tyske andelsbankers og sparekassers IT-drift, har bestilt 22.000 licencer af fjernbetjeningsproduktet NetOp Remote Control til brug i en landsdækkende help-desk funktion for de 577 tilsluttede banker.

Ordren vil i løbet af 2003 stige til 75.000 licenser, vurderer Danware.

Fiducias kunder tæller mere en 7000 banker og 70.000 pc?er og servere. NetOp Remote Control skal bruges til at fjernbetjene IT-supporten hos bankerne, så Fiducia undgår fysisk tilstedeværelse i de mange filialer.

Ordren får ikke Danware til at ændre sine tidligere udmeldte forventninger for 2002, der lyder på en omsætning i intervallet 115 til 125 millioner kroner og en overskudsgrad (EBIT margin) på 40 procent.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Statens IT

    Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S