IBM slår Oracle på database-markedet

Oracle taber markedsandele til IBM på markedet for database management systemer. IBM har styrket sin position bl.a. ved opkøb af Informix og er nu ledende på markedet.

I 2001 stod IBM og Informix for 34,6 procent af omsætningen af nye licenser for database management systemer. Dermed overgik de to selskaber Oracles andel på 32 procent af dette marked.

Dermed har IBM slået Oracle af pinden som det førende firma på dette marked. Det viser en undersøgelse foretaget af analysefirmaet Gartner Dataquest.

IBM er hjulpet på vej til toppen af selskabets milliard-opkøb af selskabet Informix, der bl.a. udbyder og udvikler software til håndtering af web-indhold.

I 2000 var tallene for IBM og Oracle henholdsvis 33,7 procent og 34,1 procent.

I alt genererede dette marked en omsætning på 8,8 milliarder dollar (71,55 milliarder kroner) sidste år, hvilket er en vækst på 1,4 procent i forhold til året før.

Ifølge Gartners undersøgelse har de fleste udbydere af database management systemer i 2001 oplevet meget lille fremgang eller tilbagegang. Dog undtaget Microsoft, der oplevede en kraftig vækst i omsætningen fra salg af database management licenser. Microsoft stod for 17,8 procent af omsætningen, hvilken placerer software-giganten på en tredjeplads efter IBM og Oracle.

Selv om IBM har fremgang på databasemarkedet som helhed, sidder Oracle fortsat på 63,3 procent af markedet for Unix-databaser, mens IBM-Informix til sammenligning sidder på blot 24,7 procent af dette marked.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos