Napster tæt på ruin

Napsters administrerende direktør trækker sig fra posten og efterlader et selskab i ruiner. Napster trues af enorme erstatningskrav, betalingsstandsning og konkurs, hvis ikke det snart lykkes at finde nye investorer.

Topchefen for den omstridte musiktjeneste Napster, Konrad Hilbers, er med omgående virkning stoppet som administrerende direktør for virksomheden.

Konrad Hilbers - der har været øverste chef for Napster i næsten et år - efterlader et selskab i dyb krise, efter en lang række ihærdige forsøg på at drive virksomheden ud af økonomisk deroute har slået fejl.

Konrad Hilbers går fra posten umiddelbart efter, at Napster bestyrelse sagde nej til at lade selskabet opkøbe af den tyske mediegigant Bertelsmann, der allerede har investeret op mod 100 millioner dollar i selskabet.

Han efterlader et selskab, der bevæger sig på afgrundens rand med konkurs og enorme erstatningskrav truende i horisonten.

Napster trues nemlig fortsat af et mægtigt sagsanlæg fra den amerikanske pladeindustris brancheorganisation, RIAA, som truer med at sende selskabet til permanent knock out.

Det var RIAA, der sidste år endegyldigt fik lukket den gratis bytteservice, der ellers havde gjort Napster til en af verdens mest populære internet-tjenester.

Ingen vil være med

Efterfølgende har Napster haft så store problemer med at overtale pladeselskaberne til gennem aftaler at tilbyde deres musik online, at selskabets planer om at sende en lovlig online-byttetjeneste i luften er blevet skrinlagt på ubestemt tid.

Ligeledes er Napsters forsøg på at finde nye investorer slået fejl, og kombinationen af manglende finansiering og manglen på en tjeneste, som kunderne vil betale for, fik i sidste måned selskabet til at fyre omkring hver tredje medarbejder.

Flere massive omkostningsreduktioner er under opsejling, meddeler Napster, der har været ude af funktion siden sidste sommer, hvor selskabet måtte opgive at leve op til de retningslinier, som en amerikansk domstol havde udstedt efter sagsanlæg fre fem store musikselskaber.

De fem musikselskaber - Bertelsmann, EMI, AOL, Sony og Universal - har efterfølgende hver især lanceret deres egne onlinetjenester som et direkte svar på den efterspørgsel på onlinemusik, som Napster i høj grad var med til at vise var tilstede.

Sony og Universal har således åbnet en betalingstjeneste via Pressplay, mens Bertelsmann, EMI og AOL sammen har åbnet Musicnet.

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer - Digital Enablement

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S