Olicom vil afnoteres i USA

Det er for dyrt at være noteret på Nasdaqs bulletin board OTC, mener Olicom ? og vil derfor købe aktier af sine amerikanske småaktionærer. Købstilbuddet på maksimalt 425.000 aktier løber samlet op i 3,7 millioner kroner.

Ventureselskabet Olicom ønsker at blive afnoteret på den amerikanske teknologibørs Nasdaqs bulletin board, OTC, for mindre aktier. Derfor vil Olicom købe sine aktier af alle de mindre amerikanske aktionærer, der ejer op til 1.000 aktier. Det fremgår af en fondsbørsmeddelelse onsdag.

Selskabet vil maksimalt købe 425.000 aktier ? og da buddet lyder på 1,10 dollar per aktie (8,94 kroner), er ventureselskabet klar til at betale op mod 3,7 millioner kroner for at slippe af OTC. Afregistreringen kan ifølge meddelelsen først finde sted, når antallet af aktionærer i USA er 300 eller mindre.

Der er ingen grund for ventureselskabet Olicom til at være noteret på OTC, når ni ud af ti aktier er registreret i Værdipapircentralen ? og handlen overvejende foregår på Københavns Fondsbørs.

Desuden er Olicom nødt til at bruge mange penge på fortløbende at være registreret på OTC og følge de skrappe amerikanske regler for sikkerhed omkring børshandel.

Tilbuddet gælder frem til den 19. juni og friholder de amerikanske aktionærer for at betale afgifter ? kurtage ? ved salg af aktierne til Olicom.

Mens virksomheden producerede netværksudstyr, var den noteret på Nasdaq. Men i april 2000 blev Olicom-aktien fjernet fra Nasdaq, da kursen i over 30 handelsdage havde ligget under én dollar. Dernæst lod selskabet sig notere på OTC for fortsat at have et udstillingsvindue over for de amerikanske investorer.

Relevant link:
Olicom på Fondsbørsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    KMD A/S

    Contract & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Har du SAP-kendskab, og mod til at arbejde i Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyberdivisionens Infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S