Hitachi køber IBM's harddisk-divison

Japanske Hitachi overtager ved årsskiftet det meste af IBMs harddisk-division. Hitachi betaler godt to milliarder dollar for divisionen, som efter planen skal nå en årlig omsætning på syv milliarder dollar i 2006.

Japans største elektronik-producent, Hitachi, vil inden årsskiftet overtage hovedparten af IBM's underskudsgivende harddisk-aktiviteter for 2,05 milliarder dollar (16,4 milliarder kroner).

De to selskabers harddisk-divisioner skal smeltes sammen i en ny og endnu unavngiven virksomhed, der får Hitachi som hovedejer med i første omgang 70 procent af aktierne. Hitachi vil overtage selskabet helt efter tre år.

Den nye aftale er det hidtil seneste skridt i en aftale, som Hitachi og IBM indgik i april. Aftalen sigtede mod at smelte de to selskabers harddisk-divisioner sammen med henblik på at blive markedsførende indenfor harddisk-produktion.

Det nye selskab - som sammensmeltningen skal udmunde i - vil blive ledet af en række fremtrædende personer fra Hitachis og IBM's harddisk-divisioner med den tidligere administrerende direktør for Hitachi Data Systems, Jun Naruse, som administrerende direktør og Douglas Grose, der i øjeblikket er daglig leder af IBM's Storage Technology Division, som driftschef.

Handlen ventes at lukke ved udgangen af 2002 og Hitachi regner med, at det nye selskab vil blive etableret engang i 2003, oplyser de to selskaber.

Medarbejdere flyttes med
Overgangen til det nye selskab, der får hovedkvarter i Californien i USA, vil få konsekvenser for en række af de to selskabers nuværende medarbejdere.

Som et led i etableringen af det nye selskab vil omkring 18.000 IBM-medarbejdere, der i øjeblikket arbejder i New York, og 6000 Hitachi-medarbejdere, der i øjeblikket arbejder i Tokyo, blive overflyttet til det nye selskab, der vil få 11 produktionsbaser verden over,

De to selskaber forventer, at der ikke vil blive tale om fyringer i forbindelse med etableringen af det nye selskab.

Hitachi har trods IBM's relativt magre resultat i harddisk-division store forventninger til det nye selskab, som Hitachi forventer vil få en omsætning på fem milliarder dollar (39,9 milliarder kroner) i regnskabsåret for 2003.

Fra og med 2006 forventer Hitachi en årlig omsætning på syv milliarder dollar (55,9 milliarder kroner).

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S