Læser sms og e-mails højt i bilen

iLane er verdens første hånd- og øjenfri e-mail løsning til brug i bilen, så du kommer sikkert frem på vejene.

Det er farligt at lave flere ting på én gang, når man sidder i sin bil.

Men med iLane fra canadiske Intelligent Mechatronic Systems (IMS) kan du uden problemer køre bil og læse e-mails og sms'er.

iLane læser nemlig den modtagen tekst højt, så du undgår at aflede dine hænders og øjnes opmærksomhed fra vejen.

Apparatet kommunikerer via bluetooth med ens bærbare enhed og fortæller straks, når man har modtaget en e-mail, og læser emne og lidt af indholdet højt.

Du kan så give ordrer til at læse hele beskeden, videresende den, skrive et svar eller booke en aftale i kalenderen. Og får at undgå at få læste spam højt, kan iLane filtrere e-mails, så man kun får relevante e-mails læst højt.

Ifølge IMS, så læses beskederne op med en naturtro stemme, men i første omgang med kraftig engelsk accent, hvis beskederne er på dansk.

Der er ingen pris på produktet, der kommer på markedet i 2007 og kan anvendes sammen med Blackberry og Palm Treo.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT