WiFi-tv fra HP

Det nyeste tv fra HP har indbygget WiFi og understøtter DivX.

HP har netop præsenteret sit nyeste MediaSmart high-definition LCD tv, der har det mundrette navn SLC3760N, fortæller Extreme Tech.

LCD-tv'et er på 37 tommer og viser HD i 720p, og det sker i en opløsning på 1366 gange 768 pixels.

Der er indbygget WiFi (802.11 a/b/g), men man kan også koble fjernsynet til Ethernet. Når tv'et er på netværket, kan man streame til tv’et. De lader dog til, at man skal installere et særligt HP-program på pc'en, før det virker.

Tv'et understøtter en lang række codecs, herunder DivX.

SLC3760N har indbygget HD-tv tuner og kommer til at koste omkring 2.200 dollar i USA, omkring 13.000 kroner.

Desværre kommer ingen af HP's fjernsyn til Danmark foreløbig.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere