Næsten umuligt at slette personlige data fra mobilen

Det er sværere at slette data på et flash-hukommelseskort end på en harddisk. Så pas på med at sælge eller forære gamle flash-kort væk.

Vores lillesøsterblad, ComputerWorld, skriver, at det er uhyre svært at slette informationerne på flash-hukommelseskort, som eksempelvis sidder i din mobil, digitalkamera.

Derfor skal du være meget forsigtig med at sælge eller smide telefoner ud:

- Brugeren kan ikke se informationerne på telefonen og kan derfor være helt uvidende om, at de rent faktisk stadig eksisterer, siger Carsten Jørgensen, der er ekspert i computer forensics, Devoteam Consulting.

Når man sletter en elektronisk fil på et flash-kort, bliver data nemlig ikke slettet. I stedet fjerner operativsystemet blot informationen om filernes eksistens.

Det kan sammenlignes med de kortkataloger, der benyttes på bibliotekerne. Når man sletter en fil, svarer det til, at man fjerner kortet fra en bog, men bogen står stadig på hylden indtil pladsen skal bruges.

Umuligt at slette udvalgte filer

På flash-medier, der benyttes i eksempelvis mobiltelefoner, USB-enheder og kameraer, kan man derfor ikke bare overskrive sine informationer.

Data bliver nemlig liggende på kortet, til flash-kortets controller udvælger sektoren med de gamle data til at blive overskrevet med ny information.

- Det er umuligt at slette udvalgte filer på et flashkort, siger Carsten Jørgensen.

Han peger på, at det kun er den pegepind, som operativsystemet bruger til at finde vej til informationerne, der fjernes. Resultatet er, at det ofte er sværere at slette data på et flash-kort end på harddiske.

Begrundelsen for at benytte denne teknologi er, at flash-hukommelse kun kan skrive til hver enkelt sektor et begrænset antal gange før den fejler.

Så for at undgå systemfejl fordeler kontrolenheden på flash-mediet derfor alle skrivninger og sletninger ud over hele lagerområdet.

Ingen kontrol over data

- Hvis man ikke bruger specialprogrammer, har man langt fra kontrol over om de data, der ligger på eksempelvis telefonens flash-kort er slettet, eller om de stadig er tilgængelige for andre, siger Carsten Jørgensen.

Han fortæller, at det samtidig er meget besværligt at slette indhold på flash-kort, fordi der benyttes forskellige operativsystemer - selv hos den samme producent.

- Derfor kan det være nødvendigt at hente forskellige sletteprogrammer til telefoner af samme mærke, siger han til ComputerWorld.

Han fastslår desuden, at problemet bliver større i takt med at telefoner og andre bærbare enheder bliver mere avancerede og derved kan rumme e-mails, notater og anden personlig information.

Nemt at genskabe slettede filer

Programmerne, der kan bruges til at genskabe data fra et flash-kort er i mange tilfælde gratis og ligger ofte på nettet.

Genskabelsesprocessen er enkel og kræver ofte ingen særlige forkundskaber.

Hvis man ønsker at sikre sig mod at uvedkommende får adgang til informationerne, kan man i nogle tilfælde formatere hukommelsen.

Det er dog langt fra alle enheder, der byder på denne funktion. Derfor kan et tredjepartsprogram være nødvendigt.

Sidste mulighed er, at overskrive data på flash-kortet flere gange for at være helt sikker på at man har slettet den sektor, der rummer de personlige oplysninger.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S