Leg med RFID

Vil du selv eksperimentere med RFID er muligheden der nu med et RFID-begyndersæt til omkring 600 kroner.

De fleste ved nok, at RFID blot er en lille mikrochip, som kan gemme og sende små datamængder. Men hvordan er det at arbejde med RFID?

Det kan du finde ud af med RFID Experimentation Kit, som indeholder over et dusin forskellige RFID-mærkater og en RFID-læser til USB-porten.

Derudover får du en moppedreng af en introduktionsbog, så du kan lave masser af RFID-projekter, eksempelvis en lås, et data-login og et stempelur.

Du får endda et bio-implantat RFID-mærkat, ligesom det Amal Graafstra har indopereret i sin hånd med sit kodeord. Du kan dog ikke indoperere dette bio-implantat i dine børn eller elskerinder, da det ikke er sterilt.

RFID Experimentation Kit koster 100 dollar, omkring 600 kroner og kan købes her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S