Leg med RFID

Vil du selv eksperimentere med RFID er muligheden der nu med et RFID-begyndersæt til omkring 600 kroner.

De fleste ved nok, at RFID blot er en lille mikrochip, som kan gemme og sende små datamængder. Men hvordan er det at arbejde med RFID?

Det kan du finde ud af med RFID Experimentation Kit, som indeholder over et dusin forskellige RFID-mærkater og en RFID-læser til USB-porten.

Derudover får du en moppedreng af en introduktionsbog, så du kan lave masser af RFID-projekter, eksempelvis en lås, et data-login og et stempelur.

Du får endda et bio-implantat RFID-mærkat, ligesom det Amal Graafstra har indopereret i sin hånd med sit kodeord. Du kan dog ikke indoperere dette bio-implantat i dine børn eller elskerinder, da det ikke er sterilt.

RFID Experimentation Kit koster 100 dollar, omkring 600 kroner og kan købes her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job