Leg med RFID

Vil du selv eksperimentere med RFID er muligheden der nu med et RFID-begyndersæt til omkring 600 kroner.

De fleste ved nok, at RFID blot er en lille mikrochip, som kan gemme og sende små datamængder. Men hvordan er det at arbejde med RFID?

Det kan du finde ud af med RFID Experimentation Kit, som indeholder over et dusin forskellige RFID-mærkater og en RFID-læser til USB-porten.

Derudover får du en moppedreng af en introduktionsbog, så du kan lave masser af RFID-projekter, eksempelvis en lås, et data-login og et stempelur.

Du får endda et bio-implantat RFID-mærkat, ligesom det Amal Graafstra har indopereret i sin hånd med sit kodeord. Du kan dog ikke indoperere dette bio-implantat i dine børn eller elskerinder, da det ikke er sterilt.

RFID Experimentation Kit koster 100 dollar, omkring 600 kroner og kan købes her.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S