Gem de håndskrevne noter på pc’en

Hvis du plejer at spilde kaffe på dine noter, så er Digital Scribe GPEN100C måske noget for dig. Tag noter med pennen, og det - du skriver eller tegner - bliver overført til pc’en via USB. Det kræver intet særligt papir eller underlag.

Måske er du typen, der sidder under møder og skriver indkøbssedler eller tegner små sjove mænd.

Med Digital Scribe GPEN100C kan du nu få skriblerierne, uanset om det så er ovenstående eller rent faktisk seriøse noter, overført til din computer via USB.

Ganske smart hvis du er typen, der smider dine noter væk eller spilder kaffe på dem.

Digital Scribe fra IOGEAR er dog ikke den første elektroniske pen, der kan overføre tekst og tegninger til computeren.

Vi har tidligere skrevet om pennen med diktafon, men hvor sådanne og lignende penne ofte kræver, at man skriver på en bestemt type papir eller underlag, virker Digital Scribe på stort set alle skriveunderlag.

Pennen har både blæk - og fungerer derfor også som almindelig pen - og en infrarød sensor, der registrerer alt det, du skriver og tegner. Den medfølgende software konverterer det hele til digital tekst.

Digital Scribe er oplagt til møder og forelæsninger eller til at notere et telefonnummer eller en kort besked derhjemme. Vel at mærke hvis man har en tændt computer i nærheden...

Pennen fungerer med Windows 2000, XP og Vista og koster 99,95 dollar, cirka 550 kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS