Gem de håndskrevne noter på pc’en

Hvis du plejer at spilde kaffe på dine noter, så er Digital Scribe GPEN100C måske noget for dig. Tag noter med pennen, og det - du skriver eller tegner - bliver overført til pc’en via USB. Det kræver intet særligt papir eller underlag.

Måske er du typen, der sidder under møder og skriver indkøbssedler eller tegner små sjove mænd.

Med Digital Scribe GPEN100C kan du nu få skriblerierne, uanset om det så er ovenstående eller rent faktisk seriøse noter, overført til din computer via USB.

Ganske smart hvis du er typen, der smider dine noter væk eller spilder kaffe på dem.

Digital Scribe fra IOGEAR er dog ikke den første elektroniske pen, der kan overføre tekst og tegninger til computeren.

Vi har tidligere skrevet om pennen med diktafon, men hvor sådanne og lignende penne ofte kræver, at man skriver på en bestemt type papir eller underlag, virker Digital Scribe på stort set alle skriveunderlag.

Pennen har både blæk - og fungerer derfor også som almindelig pen - og en infrarød sensor, der registrerer alt det, du skriver og tegner. Den medfølgende software konverterer det hele til digital tekst.

Digital Scribe er oplagt til møder og forelæsninger eller til at notere et telefonnummer eller en kort besked derhjemme. Vel at mærke hvis man har en tændt computer i nærheden...

Pennen fungerer med Windows 2000, XP og Vista og koster 99,95 dollar, cirka 550 kroner.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S