To mailadresser i din Gmail-konto

Vidste du, at din Gmail faktisk indeholder to forskellige mailadresser til samme konto? Og du kan med fordel benytte dem begge, hvis du vil undgå spam i din indbakke. Se her hvordan du gør.

Gmail er fuld af overraskelser, og vi har tidligere skrevet om, at man kan indsætte punktummer eller plusser i sin Gmail-adresse og dermed skabe flere forskellige adresser til samme konto.

Men fra fødslen af har din Gmail-konto faktisk to forskellige adresser: XXXX@gmail.com og XXXX@googlemail.com, og alle mails til de to ryger i den samme indbakke, så du kan med fordel bruge dem begge i det daglige - blandt andet for at undgå spam.

Sådan gør du:

Din normale @gmail.com bruger du til dine seriøse mails fra venner, bankrådgiveren, skat etc. Din @googlemail.com kan du bruge, når du skal oprette en brugerkonto/profil hos en eller anden webtjeneste (det gør man jo hele tiden), til konkurrencer, nyhedsbreve osv. Vurder selv.

Foreløbig vil alle mails til de to mailadresser ryge direkte i din indbakke, men det kan du lave om på med den smarte filter-funktion i Gmail.

Gå ind i Gmail og klik på ’Opret et filter’ øverst oppe. Her skal du vælge det eller de kriterier, som skal gælde for indkommende mails. I ’Til’-feltet skriver du din @googlemail.com adresse (se øverste billede) og klikker bagefter på ’Næste trin’.

Nu skal du vælge, hvad der skal ske med alle de mails, der kommer til din @googlemail.com adresse. Vælg den handling du synes er passende - for eksempel ’Spring indbakken over’ (se nederste billede) så opdager du aldrig, at der kommer en (ligegyldig) mail til din @googlemail.com, men kan alligevel altid finde den i dit arkiv. Klik til sidst på ’Opret filter’.

Nu har du oprettet et filter, der gør, at alle mails der bliver sendt til din @googlemail.com adresse bliver arkiveret automatisk, du opdager dem slet ikke.

Bruger du mailadressen til nyhedsbreve – altså nogle du gerne vil læse - kan du ændre filteret, så alle mails får en etiket, men bliver i indbakken. Så kan du hurtigt få overblik over dem og alligevel slette dem hurtigt.

Der er god mulighed for at tilpasse filteret til dit behov, og du kan altid prøve det af ved at sende en mail fra en helt anden mailadresse.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network