BlackBerry henter e-mail fra bæltestedet

Nyt, trådløst apparat kan holde den mobile arbejder ajour med den indgående post

Indhold

SAN MATEO, USA (IDG News Service)/ 22. januar 1999: Til februar kommer amerikanske Research In Motion (RIM), på markedet med BlackBerry, der giver adgang til e-mail ved hjælp af et lille trådløst apparat.

BlackBerry består af et bærbart apparat med indbygget kaldenderværktøj, e-mail tilpasset Microsoft Exchange og dockingmulighed. Boksen er bygget over en 32-bit Intel 386 processor og et RIM trådløst modem. Strømmem kommer fra et enkelt AA-batteri.

Apparatet benytter "push-metoden", hvor brugerens PC automatisk videresender e-mail til det håndholdte apparat, uden at brugeren behøver kalde op først, fortæller RIM.

- Mange sender hellere vigtige informationer over e-mail end for eksempel voice mail, siger Barney Dewey, analytiker ved Seybold Group.

- Den udvikling vil få folk til at ville have muligheder af denne type, så de kan læse nogle enkelte e-mails ad gangen, i stedet for at skulle bruge slutningen af arbejdsdagen på at læse 200 igennem.

RIM mener, at tiden er nu til erhvervsorienterede e-mail apparater.

- Det er et "hele tiden på, hele tiden forbundet"-produkt, man ikke har brug for at slukke. Apparatet sidder i bæltet, og vibrerer når der er post, siger Mike Lazaridis, direktør i RIM.

BlackBerry er foreløbig forbeholdt amerikanerne, der kommer til at betale 400 dollars for apparatet og godt 40 dollars om måneden i abonnement.

lms

Annonce

Everllence

Software Developer

Københavnsområdet

Spillehallen.dk ApS

Systemadministrator til Spillehallen.dk

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank