Avatar billede hathor Nybegynder
24. august 2001 - 02:38 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Fordobling af hastighed med switch!!

Jeg har netop sat en TrendNet TE100 - s55Eplus switch til mit ADSL modem, for at dele forbindelsen. Det kører perfekt, og jeg sidder nu og downloader med 84 Kb/s!!!

Jeg har en 256/128 linie!

Er der nogen der har lignende erfaringer, og kan fortælle mig, hvorfor hulen skidtet kører næsten 2 gange hurtigere end det kan?
Avatar billede morten2 Nybegynder
24. august 2001 - 03:07 #1
Hvordan checker du at du downloader med 84 kb/s?
Hvis du før var direkte forbundet med ADSL modemet er det umuligt at du får hastigheds forøgelse ved at bruge en switch.
Avatar billede morten2 Nybegynder
24. august 2001 - 03:13 #2
Desuden er 85kb/s mere en dobbelt så hurtigt som det skulle være. Med 512kbit forbindelse får man max ca 55kb/s. Så det er 3 gange så hurtigt :-)
Hvad er det for en udbyder du bruger?
Avatar billede maniacdog Nybegynder
24. august 2001 - 06:20 #3
Det er dine målinger den er galt med.
Da du sad direkte på var der tilsyneladende ingen problemer med og måle. Men med den nye switch kan det være Windows eller din download manager der ikke kan finde ud af og \"vurdere\" hastigheden. Det kan altså ikke lade sig gøre med en 256 og hente med 84kb/sek.

Det er set mange gange før at en computer ikke kan finde ud af og vise download hastigheden præcist. F.eks. præsterede jeg engang og hente med ca. 24kb/sek med mit gamle 56K modem. Og det ved vi alle heller ikke passer.
Avatar billede handmade Nybegynder
24. august 2001 - 09:17 #4
Der er en lille mulighed for, at din udbyder,uforvarende, har lukket mere op for hanen end tilsigtet. Det er heldigvis set før hos bl.a min udbyder WOL
Avatar billede nissan Nybegynder
26. august 2001 - 10:30 #5
Uden at ville blande mig i diskusionen,så er jeg altid i tvivl om hvad man egentlig mener når der diskuteres hastighed, er der ikke en standard for benævnelser af bit og byte.
Jeg mener at have set et sted at den er.
KB/sec for byte.
og kbps  for bit
MVH. Nissan
Avatar billede morten2 Nybegynder
26. august 2001 - 15:15 #6
1kB/sec (1 kilobyte pr sec) = 8 kbsp (8 kilobits pr sec)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester