Avatar billede food4u.dk Nybegynder
24. august 2001 - 20:58 Der er 7 kommentarer og
2 løsninger

Hvem har sendt den fætter til mig?

Hejsa

Jeg har - igen - fået en mail, tømt for oplysning, men med en vedhæftet virus/trojansk fætter eller noget.
Disse oplysninger har jeg:

Received: from ([195.47.147.170])
        by tina.andersenit.dk (Merak 4.00.40) with SMTP id BHB36607
        for <fakture@food4u.dk>; Fri, 24 Aug 2001 20:50:25 +0200
MIME-Version: 1.0
Content-Type: multipart/mixed; boundary=\"--VEPEBK9YF85YV01E7KH\"

Så vidt jeg ved, så er den sendt via 195.47.147.170, gennem tina.andersenit.dk til fakture@food4u.dk

Men er IPen nummeret på den mailserver eller personen der har sendt den?

/Christoffer
Avatar billede vladimirr Nybegynder
24. august 2001 - 21:02 #1
det er mailserveren..
Avatar billede vistodk Nybegynder
24. august 2001 - 21:03 #2
det er fra Andersenit / www.azero.dk og det er en der har aktiveret en virus (sircam clon at dømme efter beskrivelse) Ipnummeret er mailserveren, så det kan du ikke bruge til noget... meld det til abuse@azero.dk
Avatar billede jiggypoof Nybegynder
24. august 2001 - 21:03 #3
Det er et get2net IP nummer...mere kan jeg ikke finde
Avatar billede jasber Nybegynder
24. august 2001 - 21:03 #4
Det er IP\'en på den der har sendt den. Ved en tracert oversættes den til dette:
p439-042.ppp.get2net.dk

Altså en klient i get2net\'s dialup pulje
Avatar billede nuki Nybegynder
24. august 2001 - 21:20 #5
Food4u.dk>Det hedder en traojansk hest ved ikke hvorfor!

vi gider squ ikke også have en fætter indblandet i virus verdenen *ggg*

-Nuki
Avatar billede roenving Novice
24. august 2001 - 21:25 #6
Den næste virus hedder vel Wolla
*GG* à propos Mujaffa-spillet !~]
Avatar billede food4u.dk Nybegynder
24. august 2001 - 21:27 #7
nuki > en hest kan vel godt have en fætter :o)

Jeg ringede til get2.net, og de sagde jeg skulle skrive til deres abuse@get2.net, så det gjorder jeg. Man kan jo så håbe, at brugeren ryger ud :o)

Tak for hjælpen
Avatar billede vistodk Nybegynder
24. august 2001 - 21:53 #8
brugeren ved sikkert ikke han har den...
Avatar billede hobbez Nybegynder
25. august 2001 - 03:32 #9
nuki >>

Hvorfor hedder det egenlig en Trojansk Hest?

Homer\'s Iliaden fortæller om begivenheder under grækernes lange belejring af byen Troja, som ligger ved indløbet til Sortehavet, i Lilleasien.

Ifølge legenden var årsagen til stridighederne, at den trojanske prins Paris bortførte den spartanske konge Menelaos\' hustru, den skønne Helene.

De græske konger belejrede Troja for at straffe Paris og skaffe Menelaos\' hustru tilbage, og til sidst lykkedes det dem at erobre byen ved en krigslist ­ den trojanske hest.

Efter længere tid belejring af byen, byggede grækerne byggede en stor hul hest af træ, som et par soldater skjulet sig i.

Da trojanerne så at grækerne sejlede bort, troede de grækerne havde taget hjem, og at hesten var et ofrelsesdyr til guderne. De trak træhesten indenfor byporten, og holdt en stor fest.

I ly af natten sprang grækerne ud og åbnede portene for de resterende græske soldater, der var vendt tilbage, hvorefter Troja blev brændt ned.

Begrebet en Trojansk Hest bruges derfor nu om computerprogrammer der umiddelbart ser ud som om de er en ting, men som i virkeligheden indeholder noget helt andet.

/Rob
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester