12. september 2018 - 13:00Der er
5 kommentarer og 1 løsning
HVIS formel
Hej,
Jeg har en lille udfordring med HVIS funktionen, men kan ikke få den til at fungere. Min formel ser sådan ud og blive sat ind i Arket ”Bestilling” celle B4 =HVIS('Optælling med kasse bur'!K2>0;'Optælling med kasse bur'!J2) Hvis k2 er større end 0, skal værdien i J2 overføres til Arket ”Bestilling” celle B4 Formelen gør egentlig det rigtig, men hvis K2 er 0 skriver den FALSK, og der vil jeg gerne have den tager den næste med en værdi der er større end 0 med. På forhånd tak.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
=HVIS('Optælling med kasse bur'!K2>0;'Optælling med kasse bur'!J2;HVIS('Optælling med kasse bur'!K3>0;'Optælling med kasse bur'!J3;HVIS('Optælling med kasse bur'!K4>0;'Optælling med kasse bur'!J4;"") Den kan fortsættes derudaf, hvis der er risiko for at der er mange nuller i træk.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.