1. Winipcfg skriver at mediet er afbrudt fordi kablet ikke sidder i netkortet, eller kablet er beskadiget eller du har brugt forkert type kabel.
2. Der er to muligheder for dette:
a: Den hardware-baserede mulighed, hvilket består i at købe en router (lidt dyrt, så hvis du ikke har noget imod at den ene computer skal stå tændt for at den anden kan gå på nettet så vælg følgende løsning)
b: Den softwarebaserede løsning kunne fx være at du forbandt det ene netkort i den maskine med to netkort, til internetttet med et \"lige-igennem\"-kabel, og det andet netkort blev forbundet med den anden computer, via et krydset kabel.
Efter installation af ledninger, kan du sætte internettet op som normalt på den maskine med 2 netkort, og hente programmet WinGate fra Deerfield på
www.wingate.com - Dette program tillader at du laver en software-baseret router gennem \"server-computeren\" (det er den med to netkort). Installationen af programmet, burde bare køre igennem med standardinstillingerne, og burde også kører bagefter.
På servercomputer sættes det netkort der går over til den anden computer, fx med ip-adressen 192.168.1.1 - Dette gøres også på den anden computer, bortset fra at ip\'en skal være 192.168.2.2, standardgateway\'en 192.168.1.1, og dns-serveren det den nu plejer at være for dit internet... Nu burde internettet cykle på begge computere, med en billig og softwarebaseret løsning.
Har du nogle spørgsmål er du velkommen til at kontakte mig på ICQ 117468160...