Avatar billede zarthax Nybegynder
01. december 2001 - 22:23 Der er 10 kommentarer og
3 løsninger

Frem med sablen og giv din mening :)

Jeg har lige klasket dette her sammen:
www.friserverplads.dk/mandator

Nu skal jeg bruge lidt feedback på den.
Den første side er tom. Der kommer noget når jeg ved hvad det skal være ... lidt pols eller andre ting.... gode forslag er velkomne.

\"Eksperten\" er tom indtil videre. Fyld kommer på efterhånden som der bliver godkendt noget grafik eller andet jeg har lavet her på steddet.

\"Kontakt\" virker ikke. Jeg har ikke en dyt forstand på validering og hvad det ellers kræver for at få den til at virke. Her er gode forslag osse velkomne.

Så er der ikke ande at sige end; Frem med sablen, eller hvad du nu bruger, og kritisér til den store guldmedalje. Giv gerne lidt karakter efter 13 skalaen.

-->Mandator<--
Avatar billede zarthax Nybegynder
01. december 2001 - 22:25 #1
NB: Jeg er lige begyndt at forstå det med >table> så her ville det osse være dejligt med en comment.
(Dette er mit 2. forsøg med det)
Avatar billede Peter Praktikant
01. december 2001 - 22:29 #2
det er jo en rimelig tom side, men den er da meget stille og rolig. Enkel. Den er i hvert fald overskuelig. Stedet staves med et d. Udemærket lidt kedelig side indtil videre.
Avatar billede zarthax Nybegynder
01. december 2001 - 22:31 #3
\"steddet\" er nu rettet til \"stedet\" ... er uploadet :)
(hader stavetosse fejl) :) :) :)
Avatar billede keysersoze Ekspert
01. december 2001 - 22:32 #4
det er MEGET svært ud fra SÅ lidt indhold at se hvor det bærer henad - som du selv siger er siden meget tom nu, og derfor ser den ekstrem kedelig ud og så\'n, men det er jo noget der kan ændre som efterhånden som der kommer info på

umiddelbart syntes jeg meget det er en \"tøsefarve\" der er som baggrund, men det igen afhænger jo også af målgruppen...

selvom jeg utroligt gerne ville ser jeg det totalt umuligt at komme med min mening til dig - ganske enkelt fordi der er for lidt, jeg ikke kender målgruppen m.m.

Avatar billede Peter Praktikant
01. december 2001 - 22:32 #5
I mellemtiden vil jeg håbe du nyder steddet og evt. sender mig en kommentar.
Avatar billede zarthax Nybegynder
01. december 2001 - 22:33 #6
-->petter78
hmmm.... den er der vist noget om :(
Avatar billede mugs Novice
01. december 2001 - 22:35 #7
Det bedste man kan sige er, at det er en rolig side. Spøg til side:

Det er rart med en side uden \"blinkende sider\" og andet stads, der kun fortæller \"se hvad jag kan\".

Den lyserøde farve er altså ikke min kop te, men Ok den er da rolig at se på og ikke for skrap.

Opbygningen ser seriøs ud, så det ødelægger lidt når du bruger udtryk som \"når jeg får mig taget sammen til at klaske en paypal på\". Hold stilen i sproget hele vejen igennem. 
Avatar billede zarthax Nybegynder
01. december 2001 - 22:36 #8
Rettet :)
(næsten)


-->keysersoze
Hmm... tøset finder jeg den ikke... Målgruppe ??... alle.
Det er min egen lille legeplads. :)
Skal blot bruge kommentarene om designet og idégrundlaget samt diverse andre medfølgende småting :) ...
Avatar billede zarthax Nybegynder
01. december 2001 - 23:25 #9
Det er taget til efterretning :)
Avatar billede Peter Praktikant
01. december 2001 - 23:28 #10
du har stadigvæk ikke rettet den anden stavefejl.
Avatar billede jakoba Nybegynder
02. december 2001 - 00:46 #11
Enig med tøset. der er lidt bordel over den der pink baggrund og de tynde hvide streger.

forsiden: Giver en decideret tom følelse, hvad ved at lade velkommen være forside.

velkommen: det ser ud som du har formatteret din tekst med <br>. Så kommer jeg med støre font og får linieskift 3-4 ord før dine breaks.

eksempler: meget lidt at sige uden at vide hvad du vil fylde i den. kunne godt være noget bredere.

kontakt: Dejligt med en formular der ligner en formular så man kan forstå den. Den måtte dog gerne være ca dobbelt så stor, eller er der andet på siden jeg ikke ser med IE4.

når vinduet bliver større en ca 800*600 begynder den at se lidt ensom ud inde i midten.

God simpel opbygning, flyt den vandrette hvide streg en smule ned så det er menyen snarere end stregen der går igennem centrum.

mvh JakobA
Avatar billede osaka_san Nybegynder
02. december 2001 - 12:53 #12
Lidt ekstra:

Du kan lige å godt lære at lave w3c valider bare sider, først som sidst, du kommer formodentlig til at lave den slags i fremtiden når vi kommer et par browsergenerationer længere frem :-)

http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.friserverplads.dk%2Fmandator%2F&charset=%28detect+automatically%29&doctype=Inline


Gode tips og tutorials omkring html, css også meget andet finder du her:

http://www.w3schools.com/

god fornøjelse :-)
Oscar Eg Gensmann
Avatar billede zarthax Nybegynder
02. december 2001 - 19:03 #13
Jeg programmerer i Homesite og kører jævnligt en test på koderne i den indbyggede funktion ... men jeg kan se hvor i vil hen :)

Sitet er under en heftig re-design operation.
W3C vil blive udført korrekt for fremtiden. Jeg kan se at programmet ikke er up-to-date.

Takker for responsen :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester