20. december 2001 - 12:22Der er
20 kommentarer og 2 løsninger
test af Intranet
Hej !
Vi er 4 studerende som ønsker af få testet vores intranet løsning: SeniorNet.dk ( en eksamensopdave )
Opgaven er fiktiv og givet ud fra følgende kriterier: - Lav et intranet til et boligområde for ældre - Målgruppe: fra 60 år og op efter ! - Løsningen skal så brugervenlig at selv brugere uden erfaring med pc\'er og internet kan gøre brug af det - De ydelser som tilbydes skal kunne lette beboernes hverdag
Jeg syntes at i min alt for høje opløsning 1280X1024 at den er for lille erik for eksempel kan godt bruge lidt extra menu plads så teksten kommer til at være på samme linie og at der skal være et mellemrum mellem de forskællige handlinger. men sådan er jeg jo bare.
måske ogse vilken bruger der Køber/Sælger/Bytter hvad der skal Købes/Sælges/Byttes og en måde at kontakte den der KSB\'er (jeg gider ikke skrive det hele hver gang). og så ved jeg ikke hvor mange brugere der logger ind mere end én gang
Ja det ser OK ud, men spørgsmålet hvor godt det rammer målgruppen. F.eks. når man er over 60 ser man ikke nødvendigvis særligt godt. Hvad har i gjort for at tage højde for det ? Det virker ikke når jeg sætter text size til Large i browseren. Det er egentlig gennemgående for sitet synes jeg.
Tænk på at det er folk der ikke er vokset op med Internettet. Det må være udgangspunktet. De er ikke vandt til flow/brugsmønstre på nettet. Men det har i vel skrevet om i jeres analyse? Det er godt med de vejledninger, men ville det ikke være en idé at vise brugeren dem første gang han besøger sitet. Lidt ligesom første gang man åbner et windows program. Eller måske endnu bedre første gang man prøver noget nyt - - som f.eks. købe ind på senior-nettet.
måske skulle i også bruge et 40\'er telefon nr. i ekseplet for at oprætte en ny bruger, da de er mere almindelige og på den måde for siden til at virke som noget naturligt.
browserens menupunkt \'vis\' -> \'fontstørrelse\' -> \'største\'..\'mindste\' virker ikke. Og det har den slags gamle nisser netop brug for det gør.
punktet \'internet\' fører til Jubii.dk, en ovefyldt og pløkforvirrende side. Lav evt en søgeforside a la \'http://www.google.com/\'. Noget der er til at få overblik over.
Langt de fleste over 60 ser jo ikke så godt...så mange vil have svært ved at læse blålig tekst på en blålig baggrund - og det kombineret med, at man ikke selv kan sætte skriftstr. i browseren er det et STORT minus
Men ellers en flot side - har tjekket sproget på stort set alle sider for alt for tekniske udtryk....og det eneste der kan skabe \"forvirring\" må være login...men det går nok
Siden er overskuelig, simpel og nem at gå til... selv for de ældre som aldrig har prøvet nettet før! Jeg fandt ingen desiderede fejl men synes godt at emnerne i menuen kunne skifte farve når man kører musen over, blot så folk kan se at der kan klikkes.
Ellers en rigtig god \"shop\" i har fået lavet!
10@13
Synes godt om
Slettet bruger
21. december 2001 - 22:16#17
Farverne er venlige og fine, og dem der er 60+ blæser jo nok på nytænkningen, så længe det\' let(h) og det virker! Nogle enkelte steder kan I godt lave lidt større farvekontraster for at lette overblikket. Fx er \"Køb\"-knappen i butikken ret camoufleret i den mørke turkise baggrund, og på \"Samlet indkøb\"-siden er der ingen grund til at lave to forskellige baggrundsfarver i skemaet nederst, da man alligevel næsten ikke kan se forskel på dem (specielt ikke med grå stær). Jeg ved ikke helt, hvad I har tænkt med linket \"Internet\", men det vil nok virke lidt forstyrrende for en newbie, hvis der lige pludseligt popper en ny side op, som intet har med SeniorNet.dk at gøre! I mangler et link i menuen, der fører tilbage til forsiden, for det er de færreste, som vil finde vej til jeres logo øverst og sågar klikke på det! I skal nok overveje, om I skal bytte ordet \"Login\" ud med noget andet, for det er trods alt ikke daglig tale uden for PC\'en.
Nu må I ikke tro, at jeg synes jeres side er dårlig! Tværtimod synes jeg den er næsten helt perfekt, hvis den kun skal bruges til det, som I siger (ellers er den lidt for standard), kun med enkelte skønhedsfejl!
Konklusion: Et site, der lever 99% op til opgaven! Flot! Karaktér: 9-10 ud af 10!
Der har været mange gæt på hvad linket \"internet\" skal bruges til !
Svaret er meget simpelt linket Internet er ment som et genvej til internettet og en del af opgaveformuleringen ! - valget faldt på jubii.dk, pga. den er Danmarks mest besøgte hjemmeside
Tak for den indtil vidre givne kritik - det er helt sikkert noget vi kan bruge når vi skal til eksamen i januar
og jeg har ikke brug for dem da jeg har formange i forvejen.... behold dem bare jeg er ikke manglende :)
-< ZLOK >-
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.