Avatar billede overarm Nybegynder
20. december 2001 - 23:37 Der er 5 kommentarer

Søge i zip-filer tager en krig!?!?!?

Når man søger efter filer og mapper i XP, så søger den også i zip-filer, og det tager en krig.

Er der nogen der ved hvordan man undgår det?
Avatar billede thufir Nybegynder
21. december 2001 - 08:51 #1
der burdte være en afkrydsningsboks under indstillinger når du søger jeg har selv xp og er stødt ind i det samme problem
Avatar billede overarm Nybegynder
21. december 2001 - 09:17 #2
Ja, det burde der....jeg kan desværre bare ikke finde den...... æv!
Avatar billede resten Nybegynder
21. december 2001 - 09:45 #3
Når du klikker på søg kan du klikke på skifte indstillinger derefter klik på indekseringstjenesten (for hurtiger lokale søgninger) og så sæt et hak  i aktiver indekseringstjenesten dette trick giver meget hurtiger søgning og hvis dette så ikke skulle hjælpe så klik på skift indstillinger (avanceret)
og der kan du således fjerne div ting som du ikke vil have med i din søning.
Avatar billede overarm Nybegynder
21. januar 2002 - 14:48 #4
Den der indekseringstjeneste har jeg prøvet og den synes jeg ikke giver nogen hastighedsforøgelse, næsten tværtimod...desværre
Jeg kan heller ikke se hvor man kan slå søgning i zip-filer fra.
Man kan vælge hvilke filtyper man vil søge efter men man kan ikke slå søgning i zip-filer fra....
Avatar billede overarm Nybegynder
21. januar 2002 - 14:50 #5
Nu bruger jeg Windows Commander når jeg skal søge efter filer på mine harddiske...den virker på den gamle måde...plus at man der kan vælge om man vil søge i komprimerede filer efter behag.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester