Avatar billede jespernielsen Nybegynder
27. december 2001 - 22:00 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Computerne kan godt se hinanden, men den ene kan ikke komme på kabelnettet!

Baggrund: Vi har en internetforbindelse med et kabelmodem, og en aftale med antenneforeningen der giver 5 ip-numre. Vi har nu 2 computere der gerne skulle på internettet. Den ene computer har et kombineret netkort og hub, mens den anden har et alm. netkort. Den ene computer(den med hub\'en) kommer godt nok på internettet, mens den anden godt kan se den første computer, men ikke kan komme på internettet. Computerne kører begge ME, og har samme opsætning(bortset fra ip-numrene).

Spørgsmålet er nu: hvor går det galt?

Det betyder ret meget for mig, så et svar der løser problemet giver jeg gerne 100p for.
Avatar billede swaco Seniormester
27. december 2001 - 22:42 #1
du går ind under netværk det er nemlig sådan at me selv konfigurer følg anvisningerne fra support under hjælp
Avatar billede jespernielsen Nybegynder
27. december 2001 - 23:00 #2
Det må du lige uddybe!!
Avatar billede swaco Seniormester
27. december 2001 - 23:06 #3
Gå ind i start under hjælp
så vælger du hjemme netværk
en eller anden sted på siden der kan du få hjælp fra pogrammet selv
håber du forstår hvad jeg mener
Avatar billede jespernielsen Nybegynder
27. december 2001 - 23:11 #4
Det har jeg prøvet, det virker endnu dårligere! Der mister jeg forbindelsen til nettet på BEGGE computere.
Avatar billede swaco Seniormester
27. december 2001 - 23:18 #5
Hr du prøvet at køre guiden netværk
du finder den under netværkssteder
og så følge anvisningerne der
hvis ikke dette hjælper så syntes jeg du skal tage kontakt til hotline på din internet forbindelse
Avatar billede jespernielsen Nybegynder
29. december 2001 - 22:06 #6
Det er så åndsvagt og banalt som det kunne være! Man skulle slukke modemet og tænde det igen!!! Så havde jeg også bare brugt hele juleferien på det :-((
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester