Avatar billede leifa Nybegynder
18. januar 2002 - 00:50 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Scandisk kører i loop

Når jeg har bootet efter en ukorrekt lukning, går scandisk automatisk igen - godt nok. Bortset fra, at den efter at have scannet ca 1/4 begynder forfra, igen og igen ...
Avatar billede kick Nybegynder
18. januar 2002 - 01:10 #1
Jeg havde samme problem det jeg kunne gøre var
FORMAT C:\\
Og geninstaller på ny.

KICK
Avatar billede zhark Nybegynder
18. januar 2002 - 01:14 #2
Du kunne måske prøve at starte op med en win98 startdisk, den kan man jo også køre scandisk fra, det er da et forsøg værd.
Avatar billede claus.arndt Nybegynder
18. januar 2002 - 04:33 #3
Det problem havde jeg også og fik at vide at jeg skulle lukke for alle baggrundsprogrammer, altså dem der står ved siden af uret i processlinjen.
Især antivirusprogrammer forstyrrer scandisk. Lav så først en fuldstandig overfladescanning. Det tar tid, men det har løst problemet hos mig.
Avatar billede zhark Nybegynder
18. januar 2002 - 12:48 #4
Somme tider kan man jo blive lidt i tvivl om spm.?
Jeg forstår det sådan at den under OPSTARTEN (efter forkert lukning) fræser rundt i scanning, så kan man jo ikke slå noget fra! Mener dog ESC springer over den scanning- hvis jeg husker rigtigt.
Men det som claus.arndt skriver er helt korrekt. Med et sådan problem må der bestemt en fuldstændig scanning til, når man kommer ind i OS ellers løser problemet ikke.
Det kan være nødvendig at geninstallere OS (uden format)
 
Avatar billede zhark Nybegynder
18. januar 2002 - 14:04 #5
Jo da - format c: løser jo meget :))
Avatar billede leifa Nybegynder
18. januar 2002 - 19:36 #6
Hov - undskyld til zhark - jeg ville have tastet Acceptér og ikke Afvis!!! :))
Avatar billede zhark Nybegynder
18. januar 2002 - 21:06 #7
Det er skam lige meget, jeg synes bare det der format c: ret ofte kommer... det løser alt!
Men bare du så ikke mistede for meget.
Avatar billede claus.arndt Nybegynder
18. januar 2002 - 22:16 #8
Ja, når det sker efter forkert lukning er det ja noget andet. Det glemte jeg. Men, kan man ikke bare lukke for scandisk, i nødstilfælde med Ctr+Alt+Del og så genstarte på normal vis.
En nyformattering løser selvfø\'lig alle problemer men er dog også en tung vej at gå, selv om man har en fuld backup.
Avatar billede leifa Nybegynder
18. januar 2002 - 23:24 #9
Til claus.arndt: Jo, man kan sagtens annullere en automatisk scandisk. Men så starter den uopfordret igen, næste gang jeg booter - også efter en korrekt lukning! Nogle gange hjælper det selvfølgelig at lukke også antivirus osv ned. Men de gange, jeg alligevel ikke har kunnet få den til at holde op, har jeg måttet annullere den, gå manuelt ind i scandisk-programmet, starte det forfra, men uden den fysiske scanning - og med een disk-partition ad gangen (min harddisk er delt i C og D). Kan det være partitioneringen (eller hvad det nu hedder), der er skyld i det)?
Avatar billede claus.arndt Nybegynder
19. januar 2002 - 00:01 #10
Til Leifa!
Men når du nu har slukket for scandisk og lukket for alle baggrundsprogrammer kan du jo prøve at lave en fuldstandig scandisk uden først at genstarte. Det er vel nok C drevet, der er det vigtigste. Jeg har også C og D.
Der kan evt. være en fejl i partitioneringen som scandisk og måske også fdisk ikke kan finde ud af. Så er der kun Patition Magic der hjælper.
Jeg holder lige pause, kommer om ca. 1 time igen.
Hilsen Claus
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester