Avatar billede neuro Nybegynder
01. marts 2002 - 12:14 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Connection String i Windows App

Jeg er igang med at forsøge at connecte til min SQL Server i .NET C# Windows Applikationer. Jeg har fået det til at virke i C# ASPX. Men har store problemer med at få det til at virke i applikationer.

Jeg ved at når jeg bruger ASPX, er det brugeren ASPNET, som skal have permissions i min SQL Server, men jeg har brug for hjælp HELT FRA BUNDEN til hvordan jeg får det til at virke med applikationer? Skal jeg oprette en Windows bruger? Hvordan skal min ConnStr se ud? Kan jeg ikke bare bruge DSN?

Ja, jeg har mange spørgsmål. ... Så hvis en eller anden kunne give mig en gennemgang HELT FRA bunden i hvordan det skal sættes op og hvordan det skal virke. Så ville jeg være MEGET taknemmelig.

På forhånd tak!
Avatar billede reffak Nybegynder
02. marts 2002 - 21:21 #1
Hej
Har lige siddet og rodet med det samme. Min SQL Server er dog noget jeg har igennem en udbyder, og bruger derfor DSN...men det kan jeg forstå du også gør, og ja, man kan sagtens bruge DSN i windows apps.
I så fald burde det altså være det samme som når du laver web-forms. Jeg går ud fra du anvender VS .NET? I så fald, prøv at trække et datagrid ind på en form. I toppen tilføjer du :

using System.Data.SqlClient;

Derefter følgende kode under Form1_Load(...) :

string SqlString = "SELECT * FROM ....";
string SqlConn = "server=aaa;database=bbb;uid=ccc;pwd=ddd;network=DBMSSOCN";
SqlDataAdapter SQLDA = new SqlDataAdapter(SqlString,SqlConn);
DataSet ds = new DataSet();
SQLDA.Fill(ds);
dataGrid1.DataSource = ds.Tables[0].DefaultView;
ds.Dispose();
SQLDA.Dispose();

Hvor du så skal erstatte SQLString med en passende sql sætning, og desuden tilpasse SqlConn således at:
aaa = navnet på din sqlserver (f.eks. mssql.mydomain.dk)
bbb = navnet på din database
ccc = dit db username
ddd = dit db password

-Altså med andre ord fuldstændig det samme som i webforms - som du skriver du godt kan få til at virke...hmm.
Prøv at uddybe hvor det går galt.

MVH
Avatar billede neuro Nybegynder
02. marts 2002 - 22:40 #2
Jeg vil lige forsøge det du har skrevet og se om ikke jeg kan få det til at virke.

Men vil gerne lige have uddybet.

network=DBMSSOCN : hvad er det?
Hvordan skal det opsættes inde på SQL Serveren??? Skal jeg ikke oprette en bruger osv.?

Normalt når jeg bruger DSN i det gamle VS, så ser en DNS string nogenlunde således ud: "DSN=dsn_name;uid=username;psw=password;" .. Så hvordan angiver jeg en lignende DSN string i .NET, eller er det den NETWORK property i connstr du har skrevet? jeg mangler jo at angive navnet på min DSN i connstr, hvordan gør jeg det?

Håber på lidt respons. På forhånd tusind tak for hjælpen.
Avatar billede reffak Nybegynder
02. marts 2002 - 23:28 #3
ups, glemte min forbindelse er lavet om til dsnless...har derfor ikke umiddelbart noget at teste på, sorry. I MSDN har jeg dog fundet frem til noget lignende :
"Provider=SQLOLEDB.1;Data Source=aaa;Initial Catalog=bbb;User Id=ccc;Password=ddd;"

Jeg kan godt se problemet i slet ikke at angive DSN'ens navn...hmmm. Måske den der skal i som aaa?
Kigger lidt på det.
MVH
Avatar billede reffak Nybegynder
02. marts 2002 - 23:30 #4
mht brugerkonti, så sørg i første omgang blot for, at der er en bruger på sql serveren med dit brugernavn / password. Det er rigtigt, at man kan integrere NT brugerkonti i SQL serveren, men det simpleste i første omgang er nok at teste uden...
Avatar billede neuro Nybegynder
03. marts 2002 - 10:25 #5
ok jeg vil prøve mig ad .... indtil videre tusind tak for hjælpen =D håber noget af det virker ... jeg skal nok vende tilbage med nogle point eller yderligere spørgsmål alt efter hvordan det falder ud ;)

endnu engang tusind tak for hjælpen.
Avatar billede reffak Nybegynder
11. marts 2002 - 15:06 #6
Har rodet noget mere med det.

Prøv at oprette en ny webform, og åbne din toolbox op (venstre side i VS). Vælg det faneblad der hedder Data.

Træk en SqlConnection ind på siden. Der vil så poppe en wizard op, der vil hjælpe dig til at finde den en forbindelse til databasen. Du kan endda teste denne forbindelse inden oprettelse.

Hvis testen går igennem, kan du gå ind i sidens kode, og lure connection strengen af.

...Værd at prøve :-)
Avatar billede neuro Nybegynder
11. marts 2002 - 15:43 #7
tusind tak =D det vil jeg helt sikkert prøve ... har desværre ik haft tid til at kigge på det, da jeg lige har fået en lille søn ;) så er lidt optaget af det, men skal nok kigge på det og give dig point for alt den gode hjælp du har givet =D
Avatar billede neuro Nybegynder
06. marts 2003 - 22:57 #8
lukker spørgsmålet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester