Avatar billede itognet Nybegynder
26. marts 2002 - 09:23 Der er 5 kommentarer

2 x ADSL skal deles - Kan man det ?

Hej,

Jeg har planer om at indstallere 2 x ADSL, en TDK og en Tiscali.
Så vil jeg have en Windows 2000 Server med 3 netkort i, 1 til TDK, 1 til Tiscali, og 1 til det lokale net.

Spørgsmålet er om man kan bundle down og upload så en sådan måde?

eller at den fylder den første forbindelse op, før den bruger den næste.


En anden ide bag dette, er at hvis der er problemmer med den ene udbyder/linie kan man forsætte på den anden.

Avatar billede metal_hansen Nybegynder
26. marts 2002 - 09:30 #1
øøøøøøh - hvorfor vil du installere 2x adsl??
Avatar billede jakeman Nybegynder
26. marts 2002 - 09:31 #2
du har da penge nok!? :-)
Avatar billede itognet Nybegynder
26. marts 2002 - 10:33 #3
det var ikke det spørgsmålet gik på.

jeg vil installere 2 x adsl, da jeg SKAL bruge en upload hastighed på over 512. og jeg skal bruge 2 x adsl, da jeg vil prøve at sikre mig mod evt. adsl nedbrud.
Avatar billede arriva Nybegynder
26. marts 2002 - 11:54 #4
Ja, det kan du godt. Det ser du også især at webhotel udbydere gør for at sikre sig maksimal linje oppe tid. Hvordan du gør er jeg ikke helt stiv i, men du kan sagtens bundle dem, det er jo nogenlunde det samme man gør med f.eks. ISDN30.

Mvh Morten Riis
Avatar billede metal_hansen Nybegynder
05. marts 2003 - 03:10 #5
lukketid?!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester