Avatar billede pyroman Nybegynder
14. maj 2002 - 15:49 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

frem-tilbage knap?

Jeg er i gang med at lave en flash site. Og ligesom en normal hjemmeside skal man kunne gå tilbage til sidste side, og derfra gå frem igen. Hvordan laver man sådanne frem-tilbage knapper/funktioner?

/Filip
Avatar billede baitianlong Nybegynder
14. maj 2002 - 16:04 #1
Ved at skrive dette på en knap:

on(release) {
gotoAndStop(25);
}

Hvis den skal gå til frame 25, du kan også skrive:

gotoAndStop("scene3", 25);

eller noget endnu bedre er at bruge framelabels og skrive dem i din tidslinie. Så kan du f.eks skrive

gotoAndStop("menu");
Avatar billede baitianlong Nybegynder
14. maj 2002 - 16:06 #2
Hvis det skal være mere avanceret er her en glimrende mulighed:

http://www.flashkit.com/tutorials/Actionscripting/Expert/Back_and-Simon_Bo-595/index.shtml
Avatar billede pyroman Nybegynder
14. maj 2002 - 16:52 #3
Det skal være avanceret, hvor den husker det sidste frame -så jeg tester lige den tutorial du har linket til inden jeg giver dig point!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester