Avatar billede Slettet bruger
28. maj 2002 - 14:29 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

formular på exchange, hvad hedder det på Domino?

Hej Drenge!

På Exchangen var det muligt at oprette en predefineret formular til brug for f.eks. noget indtastning - er dette muligt på Domino platformen?

Endvidere ville jeg lige høre om det kan lade sig gøre at binde flere e-mail adresse på samme mail-in database, dette synes jeg nemlig ikke hidtil jeg har kunne finde ud af :(

Mvh.

Kim
Avatar billede cdelicht Nybegynder
28. maj 2002 - 14:38 #1
En formular hedder også formular i Notes, evt. bare Form (eng.)
Flere email adresser sætter du op på mailin-database-dokumentet i serverens navne og adressebog (names.nsf)
Avatar billede Slettet bruger
30. maj 2002 - 09:05 #2
Ok, lige endnu et newbie spørgsmål, hvordan kan man sætte Notes / Notes Minder til at tjekke en mail-in database for nye mails?

Mvh.

Kim
Avatar billede cdelicht Nybegynder
30. maj 2002 - 09:07 #3
Start programmet lokalt!
Avatar billede cdelicht Nybegynder
30. maj 2002 - 09:46 #4
Ups, jeg læste ikke dit spm. ordenligt ;-)
Notes minder er kun til brug for mail bokse - ikke mail-in db'er.
I den kan du istedet lave en agent som kører schedulleret efter "mail has arrived", og som sender en mail f.eks. til dig eller flere om at et nyt dokument er ankommet.
Avatar billede Slettet bruger
30. maj 2002 - 09:56 #5
høhø.. sad også og blev helt forvirret!
din løsning lyder som pladsx2
Jeg troede at man et eller andet sted i Notes havde et sted hvor man simpelthen, givet at man havde adgang til mail-in databaserne, kunne få lov til at sætte tjeks op.
Din løsning generere jo dobbelt mails...
Avatar billede cdelicht Nybegynder
30. maj 2002 - 09:58 #6
Det har man ikke, men du kan jo lave en ny folder a lá inbox i basen, og så fjerne mails herfra efterhånden som du har læst dem...
Avatar billede Slettet bruger
30. maj 2002 - 10:15 #7
Nåja, så bare køre en ren forward?
smart!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester