Avatar billede hanne-rk Nybegynder
02. august 2000 - 00:57 Der er 4 kommentarer og
4 løsninger

din ærlige mening TAk

med hjælp fra  masse kroge hoveder her fra eksperten er jeg nu blevet færdig med min lille klippeside.

nu vil jeg gerne høre jeres ærlige mening.

adressen er

www.papercut.dk

mvh
hanne-rk
Avatar billede driis Nybegynder
02. august 2000 - 01:36 #1
Designet er sét før, og det er ikke et af de pæneste og mest originale. Men du holder siden stilren, det er vigtigt; og det er jo IKKE fordi siden er grim at se på.

Ting, der bør rettes; hvis du beholder nuværende design:

- Chart.DK skiltet er uden for kanten (i min browser, IE 5.5 i 1280x1024)
- Den blå streg går ikke helt ind til kanten i venstre side.
- Jeg har aldrig brudt mig om rød tekst på hvid baggrund, men det er en personlig mening (hvad synes andre?)
- Til gengæld synes jeg, den blå tekst er pæn nok, specielt pga. de blå barer i siderne, men i høje opløsninger er den svær at læse (Løsning: gør skriften større eller fed, eller brug en dybere blå farve)

Brugere er ikke glade for at blive tvunget til noget som helst, og slet ikke til at klikke på reklamebannere! Det skræmmer efter min vurdering 80% af de potentielle brugere væk!
Avatar billede denboj Nybegynder
02. august 2000 - 02:58 #2
he he, griner lidt over overskriften. Klippemåtten og tænker hvem skal have klippet måtten. En af mine kammerater og jeg talte den anden dag om at der garanteret var en masse sider der omhandlede at folde papirer. Men klip er da tæt på. nå jeg kan se at du siger at jeg skal klikke på et banner og lade vinduet stå åbent i minimum 30 sek. Det nægter jeg simpelthen at gøre uanset hvad. Jeg prøver at se om 30 sek virkelig er nødvendig. Jeg kunne ikke få menuen til at virke hurtigt. Det er forøvrigt sjældent at man ser den slags i DK og det er der ingen der gidder - Prøv at checke denne kæmpe side du er inde på nu eksperten. f.eks. har de måske nogle vinduer du skal åbne. Det allerværste er når der begynder at poppe vinduer op. Specielt når dem der popper up popper andre up. Så sidder man ligepludselig med 40 vinduer åbne som man kæmper for at lukke ned selv om det er fuldstændigt umuligt. Så find dig en gratis server og læg det på.
Avatar billede tommyf Nybegynder
02. august 2000 - 08:04 #3
+ de 10 der sommertider kommer når man går væk fra siden denboj.
Avatar billede tommyf Nybegynder
02. august 2000 - 08:09 #4
Hader folk som misbruger søgemaskinerne....
De folk der leder efter porno har jo alligevel ikke tænkt sig at afbryde porno jagten og gå ind på en side om papirklip. Du skulle heller gøre noget ud af at finde nogle rigtige meta\'s hvis jeg søgte på papirklip ville din side slet ikke komme frem...

<META
content=\"NOKIA, ericsson, ring, tones, ringtones, graphic, logo, motorola, phillips, sonofon, sms, free, gratis, girls, women, news, modem, group, wap, high, speed, data, HSCSD, gprs, edge, umts, cellular, mobile, internet, wireless, data, msc, bts, web, teen, pamela\"
name=keywords>
Avatar billede Slettet bruger
02. august 2000 - 17:57 #5
Og du laver papirklip, også med en sådan indgangs Side. Der må da være noget galt. Hvor er dit blikfang.

Har du hentet for mange Screen saver eller DesktopThemes. Det minder lidt om Tucows\'s.

Hvad med nogle blikfang bestående af sidste nye hits inden for papirklip f.eks.

Hastighed og navigation er ok.

Jeg savner lidt mere info omkring Siten.

Jeg mindes tidligere og flotter design fra dig af.

Karakter 9 @ 13   
Avatar billede hanne-rk Nybegynder
02. august 2000 - 22:04 #6
mange tak for jeres bedømmelser.
det gode ved eksperten er nu altså, at man får folks ærlige mening istedet for som når man spørger sine venner.
se det her er jo ganske brugbar kritik, jeg skal se og få lavet lidt om på siden.
forslag modtages med kyshånd.

ps da der er 4 svar er 30 point vel lige i underkanten at dele eller hva´så jeg smider 30 ud til hver.
værsgod og endnu en gang tak.

og som skrevet før : flere forslag modtages med kyshånd.

:-) hanne-rk
Avatar billede hanne-rk Nybegynder
02. august 2000 - 22:10 #7
undskyld det er bare mig igen.
er der forresten nogen som ved om det er muligt at få mine KLIK links til at åbne sig BAGVED min hjemmeside eller evt. som minimeret?
der skal nok falde lidt point af, men jeg ved ikke rigtig i hvilken katagori?

:-)hanne-rk
Avatar billede denboj Nybegynder
03. august 2000 - 02:42 #8
Jamen tak skal du da have. KaN Desværre ikke hjælpe dig med dit næste problem. Men vil det ikke gøre siden umådelig langsom at der skal åbnes bannere underneden ? De skal jo også hentes
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester