I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.
Det er sådan Notes fungerer. Det er vel OK med bcc feltet, det er jo netop for at være anonym, og så duer det jo ikke hvis det fremgår af en udskrift hvem der står i feltet (eller...?).
M.h.t. bc feltet, så kan man diskutere hvor smart det er, men det er nu engang sådan Notes fungerer.
I den tidligere version jeg havde (5.06) udskrev den i hvert fald cc feltet og bc feltet burde den skrive ud hvis der stod noget i den. Jeg ved godt at bc feltet ikke vises hvis det er en mail man har modtaget men hvis man selv har afsendt den burde den vel osse blive skrevet ud.
At rette i designet kræver du har en designer licens, og rettigheder i basen til at rette designet (det har du sikkert i din egen mail db, men ikke nødvendigvis i mailtemplaten). Hvis disse ting er på plads kan du åbne basen med din design klient og dermed rette koden på formaularen mv.
Susanne-> Det er det samme lige meget om der står noget i de to felter. Hvis jeg udskriver en mail inden jeg har sendt den så bliver de udskrevet men ikke hvis det er en gammel eller modtaget mail.
cdelicht-> Jeg har ikke den designer men tak for hjælpen alligevel.
>maz21 den bliver jeg altså lige nødt til at vende et par gange - mener at kunne huske at jeg har været inden omkring den problematik før - men pokker heller om jeg kan huske det lige nu - er nok varmen :(
>maz21 jeg bliver desværre nødt til at melde pas - problematikken var i Notes 4.6.1 ikke 5 sorry.
Du kan prøve følgende kopier ID-filen over på en anden PC og se om problemet også eksisterer der - hvis ja - skal Notes fuldstændig slettes fra den PC hvor der er problemer - dvs er ikke nok kun at bruge tilføj/fjer programmer da den ikke fjerner totalt....
Susanne-> Det er på samtlige pc´er i firmaet som det sker ved. Virker det´hos dig i ver. 5.09a?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.