23. juli 2002 - 16:01Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Hente computerens tid ind i en variabel
Hejsa.
Jeg vil gerne lave en metode til at hente computerens tid ind i en variabel - det må meget gerne være i milisekunder fra 1970. Hvad gør man i forhold til tidszoner og vinter og sommertid??
public static long currentTimeMillis()Returns the current time in milliseconds. Note that while the unit of time of the return value is a millisecond, the granularity of the value depends on the underlying operating system and may be larger. For example, many operating systems measure time in units of tens of milliseconds. See the description of the class Date for a discussion of slight discrepancies that may arise between "computer time" and coordinated universal time (UTC).
Returns: the difference, measured in milliseconds, between the current time and midnight, January 1, 1970 UTC.
europe >> Når jeg bruger den metode du har skrevet får jeg en fejl som jeg ikke lige forstår: locale is not public in java.awt.Component; cannot be accessed from outside package Calendar ca = Calendar.getInstance(locale.GERMAN);
europe>> Hejsa - ja nu virker det...Jeg har dog et problem! Det virker som om det med tidszonen ikke virker for da jeg afprøvede den var den 5 timer foran??? Har du en ide til det?? Kan man modificere metoden således at man også finder ud af hvilken dato det er??? (du skal nok få dine point)
europe>> Jeg får godt nok en variabel med en laaang int. Men når jeg konverterer denne får jeg klokken 11.20 et klokkeslæt der hedder 16.20 - lidt mystisk. Det jeg egentlig også gerne vil have er datoen (24.07.02 11:20). Har du en ide om hvordan jeg får den aktuelle dato smidt ud i en variabel???
europe>> jeg skal i princippet ikke bruge millisekunderne til noget. Det jeg skal lave er en lille pop-up boks hvor man ved at trykke på en knap sætter en tidstager igang. Denne stoppes ved at trykke på en anden knap. Det jeg skal bruge metoden til er at give mig et tidsstempel der siger hvornår tiden blev sat igang og hvornår den blev afsluttet (med dato)
java.util.Date date = new java.util.Date(); SimpleDateFormat format = new SimpleDateFormat("dd.MM.yy HH:mm"); System.out.println(""+format.format(date));
Her kan du selv formatere datoudseendet med SimpleDateFormat Engang for Start og Engang for end Det var en mulighed og der skulle dato og tiden gerne være rigtig
Nu skal du nok få dine point. Jeg har lige et spørgsmål: Ved du hvordan jeg konverterer det tal jeg tidligere fik i millisekunder til det tilsvarende klokkeslæt??? Takker mange gange for hjælpen :-))
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.