12. august 2002 - 12:56Der er
7 kommentarer og 1 løsning
database problemer
Jeg har et problem med database-tilgang fra min lokale server. Min metode, der skriver til databasen er jeg sikker på virker, da jeg har brugt den på en del hjemmesider allerede. Men på min lokale maskine får jeg fejlmedelelsen "Must use an updateble query". Hvordan kan jeg ændre databasindstillingerne, så systemet kan skrive til den? (Og jeg er sikker på det er det der er galt)
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Jeg tror måske jeg har fundet problemet. Win xp fastholder skrivebeskyttelse på alle mapper, også selvom jeg forsøger at ændre det tilbage. (Og nu tænker I nok, hvad blander Petrol sig for i Lau_R's spørgsmål. Forklaringen er simpel. Spørgsmålet er mit i min vens navn)
Når jeg fjerner skrivebeskyttelsen fra mappen, klikker apply og ok, så er mappen stadig markeret som skrivebeskyttet næste gang jeg åbner dens egenskaber.
Har netop selv fundet fejlen :) Jeg kunne ikke se security-fanebladet under mappens egenskaber pga. mine mappeindstillinger. Men nu hvor jeg har fået dette aktiveret, kunne jeg sætte rettighederne for systemet til også at kunne skrive til filerne.... Ellers tak for hjælpen, men desværre ingen point i denne omgang.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.