12. september 2002 - 04:38Der er
4 kommentarer og 3 løsninger
Server request
Jeps så er IT nørden tilbage med flere dumme spørgsmål
Jeg arbejder lidt med en side på fritidsbasis for en idrætsforening. Det er opbygget på et Content Management System og man kan uploade asp-filer dog har jeg endnu ikke fået det til at fungere. Jeg ahr fået at vide at jeg ska bruge det her for at få en beskrivelse af hvor man connecte til databasen Request.Servervariables("PATH_INFO")
Hvordan laver man så den fil og hvordan eksekvere man den ?
<TABLE> <TR> <TD>Navn på variablen</TD> <TD>Værdi</TD> <% For Each Key in Request.ServerVariables Response.write "<TR><TD>" & Key & "</TD><TD>" If Request.ServerVariables(Key) = "" Then Response.write "---" Else Response.write Request.ServerVariables(Key) End If Response.write "</TD></TR>" Next %> </TABLE>
Request.Servervariables("APPL_PHYSICAL_PATH") giver dig din sti til applicationen, hvis din db ligger et andet sted, skal du selv manipolere lidt med den info :)
ellers ville jeg bruge server.mappath(), er lidt lettere med den :)
Men hvis det du mener ganske enkelt er, hvordan du fra ASP får fat i databasen, så er det en anden sag. Hvis det ligger hos en udbyder, så har de sikkert specificeret en ConnctionString til din DB.
det jeg har brug for at vide er at når jeg ligger en asp fil på denne side hvordan jeg får den til at fungere. jeg har nemlig fundet en del gode asp-filer men hvis man uploader så fungere de ikke og det skulle vel at det er connection som det er galt med og så vil det være fint hvis der var nogen havde en asp-fil som sagde hvad connection eller det så man skal bruge for at få asp-filerne til at fungere
vedr. server og database så ved jeg det ikke det ligger som sagt på en server men mere ved jeg faktisk ikke derfor ville et script der kan gå ind og finde ud af det være velkommen
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.