Avatar billede left Nybegynder
05. oktober 2002 - 21:18 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Kan ikke oprette tabeller vha. Access på MSSQL 2000

Jeg kører på en MSSQL 2000 server, hvortil jeg forbinder med Access for at oprette/slette/ændre tabeller.

Dette er dog ikke muligt, hvilket det dog tidligere var, før jeg flyttede fra en 7.0 server.

Mine rettigheder skulle ikke have ændret sig. Jeg kan sagtens fortage ændringer vha. sql-statements fra en asp-side.

Hvad kan der være galt?
Avatar billede lasse_buck Nybegynder
05. oktober 2002 - 21:42 #1
Hvordan forbinder du?
Hvilke fejl får du?
Avatar billede bennytordrup Nybegynder
06. oktober 2002 - 09:15 #2
Du har stadig forbindelse til serveren ellers?

Hvilket security mode står serveren til. Default for 7.0 er SQL Authentication. Default for 2K er Windows Authentication.
Avatar billede bennytordrup Nybegynder
06. oktober 2002 - 09:16 #3
Hvis du får forbindelse, hvad er så problemet? Kan du overhovedet ikke komme ind i tabeldesign?
Avatar billede left Nybegynder
06. oktober 2002 - 20:49 #4
Jeg kan opnå forbindelse - hvor det er muligt at se alle tabellers indhold og definitioner. Så snart jeg ønsker at oprette en tabel, bliver dette afvist. Der kommer ingen fejlmeddelelser - den går bare tilbage til tabeloversigten. Når jeg forsøger at slette en tabel, spørger den om jeg vil slette, hvorefter et tryk på ja bare bringer mig tilbage til tabeloversigten - uden tabellen blev slettet. Heller ingen fejlmeddelelser her.
Avatar billede left Nybegynder
03. januar 2003 - 05:46 #5
Har fundet ud af det.

Man skal downloade en udvidelse til den engelske udgave af Access, hvorfra det burde kunne lade sig gøre. Dette fremgår af MS's hjemmeside.

Jeg har dog valgt at anvende Server Enterprise Manager

Lukker :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester