Avatar billede dennism Nybegynder
12. oktober 2002 - 21:08 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Bredbånd virker ikke...

Jeg har Windows 2000 på min computer... Idag har jeg så installeret Red Hat Linux 8.0, på en af mine andre partitioner!... Jeg kan sagtens gå på nettet i Linux, men da jeg så bootede windows, kunne jeg ikke komme på nettet!... Ved i hvorfor internettet pludselig ikke virker i Windows?

N.B. Jeg har lagt mærke til at min computer har en anden IP i linux, end den har i windows!...
Avatar billede oesten Nybegynder
12. oktober 2002 - 21:17 #1
Starter den nye IP med 192.168 ??
Avatar billede dennism Nybegynder
12. oktober 2002 - 21:21 #2
Nej... Den starter med "131.164", og det gjore den gamle også!... Det er kun de sidste der er nye!...
Avatar billede dennism Nybegynder
12. oktober 2002 - 21:22 #3
Jeg har TDC-bredbånd...
Avatar billede dennism Nybegynder
12. oktober 2002 - 21:23 #4
Ned to dynamiske IP'er... MIn anden computer bruger den anden IP, så jeg har derfor kun én IP tilage...
Avatar billede dennism Nybegynder
12. oktober 2002 - 21:55 #5
Kan jeg ik på en eller anden måde, lave sådan at både Windows og Linux bruger samme IP?
Avatar billede dennism Nybegynder
12. oktober 2002 - 21:55 #6
Iøjeblikket er det windows som kan gå på nettet...
Avatar billede dennism Nybegynder
13. oktober 2002 - 13:39 #7
.lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester