Avatar billede friiser Nybegynder
27. december 2002 - 13:01 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Spørgsmål

Hey eksperter...

Er der nogle steder på nettet der kan fortælle mig om de retslige krav der er omkring deeplinking/hotlinking til radiostationer og musikvideoer ??

Eller er der en hjemmeside hvor man kan stille disse spørgsmål og få svar på den gratis ??

tak..

~friiser~
Avatar billede rs2000 Nybegynder
27. december 2002 - 13:21 #1
Vi havde aldrig gættet det var et SPØRGSMÅL du ville stille herinde.

Prøv lige og lav en lidt bedre overskrift næstegang :-)
Avatar billede isl19960 Nybegynder
27. december 2002 - 13:52 #2
Fundet på www.koda.dk

Spørgsmål: Er det tilladt at linke til hjemmesider med ulovlige mp3 filer?


Svar: Brug af musik på Internet forudsætter en tilladelse hertil fra de implicerede rettighedshavere. En hvilken som helst kopiering eller udnyttelse af et ophavsretligt beskyttet værk forudsætter altså som udgangspunkt rettighedshavernes tilladelse i henhold til ophavsretslovens §2.
Ved at oprette deeplinks til en hjemmeside med ulovlige mp3 filer skaber man en mulighed for, at Internetbrugere ved et par enkelte klik med musen kan lave en kopi af de musikværker, som ulovligt er tilgængeliggjort på Internet. Den ulovlige kopiering finder sted, når brugeren klikker på deeplinket og derved downloader de ulovlige musiknumre. Direkte henvisninger til ulovligt tilgængeliggjorte musiknumre udgør således formentlig en strafbar og erstatningspådragende relevant medvirken til brugernes ulovlige kopiering af musiknumre.
Avatar billede isl19960 Nybegynder
27. december 2002 - 13:53 #3
... ellers er der en formularside hos koda, hvor de besvarer spørgsmål...

http://www.koda.dk/usr/koda/kodaweb.nsf/index
Avatar billede friiser Nybegynder
27. december 2002 - 21:52 #4
det kender jeg godt til... men... hvad er situationen hvis man deeplinker til en anden virksomheds radiostation eller hvis man deeplinker til den anden websites musikvideoer ???

~friiser~
Avatar billede deurell Nybegynder
28. december 2002 - 11:39 #5
Der er ingen der kan klandre en for at deeplinke til lovlig musik.
Avatar billede friiser Nybegynder
28. december 2002 - 21:58 #6
hey deurell... hvor sikker er du i din sag ?? Ved du hvor jeg kan finde information om det på nettet, så ville jeg være meget glad .. ???

~friiser~
Avatar billede friiser Nybegynder
29. december 2002 - 14:03 #7
prøver igen i en anden kategori :o)
Avatar billede deurell Nybegynder
02. januar 2003 - 13:23 #8
Friiser. Jeg har nu undersøgt sagen og er selv blevet klogere - Jeg tog fejl.
Hvis man deeplinker til en musikfil har man gjort den lige så let tilgængelig som den der oprindeligt har lavet hjemmesiden/serveren hvor musikken er lagt ud. Lige som han skal have tilladelse til at tilgængeliggøre musikken skal du og jeg også hvis vi deeplinker.
Denne gang er jeg til gengæld  100% sikker på svaret da jeg som medarbejder i KODA har spurgt vores jurist.
Avatar billede friiser Nybegynder
03. januar 2003 - 17:36 #9
hvad sir reglerne så omkring hvem der skal betale til KODA. radio2 f.eks skal selvfølgelig betale da de levere musikken til offentligheden, men skal jeg så også det når jeg "kun" deeplinker til radioen. og hvis jeg skal betale er jeg så dækket ind ( så jeg ikke skal betale ) hvis jeg har f.eks. radio2's tilladele til at deeplinke til deres netradiostation ?

~friiser~
Avatar billede deurell Nybegynder
03. januar 2003 - 17:52 #10
Jeg er ikke selv helt sikker på netop det, men jeg vil anbefale dig varmt at ringe ind til os og spørge om du må snakke med en jurist. De kan give dig et uddybende svar. tlf: 33306321
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester