I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Sådan opfatter jeg det også, men jeg synes ikke om at rende rundt og anmelde folk. Problemet er at man måske bruger lidt tid til at finde et svar eller teste en funktion, og man får ikke nogen tilbagemelding, om det var ok eller ej.
rkhdk > ja f.eks. jeg plejer at skrive til folk om at lukke et spørgsmål, hvis det har stået urørt i 7-10 dage. Det irriterer mig at folk ikke gider melde tilbage.
der er mange brugere der glemmer deres åbne spm, også hjælper det at anmelde personene, da vi *CoAdmins* så kan kontakte brugeren via mail, og bede personen om evt at kommentere eller lukket spm'et..
john_stigers> Nu var det ikke specielt Prodic , jeg tænkte på, det var bare et eksempel. Jeg kan se i min liste at jeg har mindst 6 spørgsmål, hvor jeg efter bdste evne har givet et fyldestgørende svar eller stillet et uddybende spørgsmål, uden at spørgeren har vendt tilbage. Jeg synes at det er devaulerende for eksperten og specielt for pointsystemet at tingene kan hænge. Måske burde urørte spørgsmål blive autolukket efter en periode, med automatisk fordeling af point til alle deltagende svargivere.
arnvig, problematikken med lukning af spørgsmål har været diskuteret mange gange :) - mht. dit sidste forslag om automatisk fordeling af point, ville det blot resultere i at pointsystemet ville få et ordentligt fur, fordi alle ville smide svar i div. spørgsmål, og så modtage point for det (og at skulle sidde og kontrollere alle pointuddelinger mv. tror jeg ikke rigtigt at du får mange ko-admin'er med på :)
Kommentar: arnvig 05/01-2003 13:39:37>>hørt eksempelvis 15 dage, men værdien af de besvarede spm bliver jo større hvis der rent faktisk er en tilbagemelding på hvad der hjalp, der er ikke så meget ved søgefunktionen hvis der er 10 forsk. løsninger der alle står med acp. svar. Derfor var det nok en god ide at sende en rykker, hvis der ikke sker noget, fordele point til alle med svar og evt med kommentarer, og derefter slette spm
jelzin101> det sad jeg også lige og tænkte på. Man svarer simpelthen på alt med en eller anden dummy kommentar og samler et par point hver gang, så det duer ikke. Man må nok bare acceptere at nogen gange, så svarer man til en spørger, som ikke havde tid til at få svaret (eller gad at melde tilbage).
Nu kan jeg se, at jeg direkte er blevet kontaktet via ICQ og er omtalt i spørgsmål pga. et nu lukket spørgsmål. Derfor må en kommentar vel også være på sin plads fra min side af.
Første punkt på dagsordenen må være punktet "anmeldelse", som straks blev lanceret. Præcist hvilken regel skal der anmeldes efter/for i det tilfælde, at et spørgsmål efter 14 dage ikke er blevet lukket? Det nærmeste jeg kan komme er hvis man laver en lettere omskrivning af følgende regel : "oprette samme spørgsmål flere gange. Er der ikke indløbet tilfredsstillende svar på et spørgsmål efter 7 dage, er det dog tilladt at lukke det oprindelige spørgsmål, og oprette et nyt identisk." Men som det er med regler, så skulle den regel ganske klar da den kun omhandler spørgsmål hvor der ikke er indløbet et tilfredsstillende svar indenfor 7 dage, og ikke spørgsmål hvor der er afgivet svar men at der forventes at komme flere og bedre svar.
Næste punkt må være punktet der hedder "melde tilbage". Det er naturligvis ganske korrekt, at et tilbagemelding er på sin plads såfremt at svarene ikke er fyldestgørende nok og at der er gået en rum uden kommentarer fra spørgeren. Det sker da efter hvad jeg ved også i de fleste tilfælde, dog med enkelte undtagelser hvilket aldrig vil kunne undgåes.
Næste punkt hedder "autolukning af spørgsmål". Det har været diskuteret til hudløshed igennem de seneste par år, og er altid endt med at det var en dårlig ide. Det er sket ud fra den betragtning at en dumt EDB-system ikke kan afgøre rigtigheden af de afgivne svar og derfor vil fordele ligeligt på antallet af afgivne svar. Det vil straks betyde, at folk begynder at svare på "næsten for gamle spørgsmål" alene af den årsag at de derved kan få flere point. En løsning ville være, at Co-admin lukkede spørgsmålene med baggrund i deres viden omkring det konkrete emne - det har de garanteret hverken tid eller lyst til. Hvis det endeligt blev løsning at gøre det på den måde, så er mine forventninger til det at det højest sandsynligt går på samme måde som med så meget andet på E. Det skal læses som "at det aldrig bliver til noget". Behøver jeg nævne ting, som "kategorier der ikke kan oprettes spørgsmål i", "overlytning af point fra gamle kategorier til de nye kategorier ifølge den nye struktur"?
Sidste punkt må være "reminderen". Tidligere har det været tilfældet, at spørgeren fik en pæn reminder omkring et åbnet spørgsmål såfremt det havde stået åbent for længe(mener at tiden var ca. 1 mdr.) Hvorvidt det endnu er tilfældet ved jeg ikke - men sådan har det været.
Jeg er ganske klar over, at det for nogen kan virke som længe hvis de afventer mere end 12 timer på at få deres point. Det kan skyldes mange faktorer, som vi ikke behøver drøfte her. Men kort kan jeg vel sige, at folk er blevet for godt forvent med at point uddeles efter ganske kort tid. Jeg har personligt ikke de store problemer med at have et spørgsmål åbent i 1 mdr. såfremt spørgsmålet ikke direkte er en "***HASTER***" men godt kan afvente et stykke tid på det rigtige svar. Pointene der skal fordeles har jeg heller ikke det store problem med, og det skyldes ikke at jeg trods alt har en god portion. Såfremt det er de nye toner, at man kan anmelde folk pga. en udefineret tidsgrænse(hvilket jeg formoder må være omkring 14 dage hvis jeg tager udgangspunkt i mit eget omtalte spørgsmål) for ikke at have afsluttet deres point, så vil jeg da straks gå min liste igennem og lade strømmen af anmeldelser vælte ned over de stakkels co-admins og derfra overveje min fremtid på E.
Men lad nu det ligge - fora'et har som helhed andre problemer end at folk ikke lukker deres spørgsmål indenfor den udefinerede tidsperiode.
Det er muligt, at jeg har glemt nogle ting som jeg ville have skrevet - men det må I så få senere. Jeg har givet mit syn på det, og respekterer andre synspunkter - dermed håber jeg at vi kan undgå endnu en lang debat hvor vi skal "mundhugges" omkring hvem der har ret og hvem der ikke har.
Kommentar: rkhdk 05/01-2003 13:57:19 >> Det passer nu ikke helt. Der kommer ingen reminder til spørgeren efter en måned, hvilket jeg har erfaret med et spørgsmål som jeg oprettede engang i august og glemte alt om.
For lige at kommentere arnvigs spørgsmål/indlæg:
>Er det uhøfligt at bede folk om at lukke et spørgsmål ? Jeg vil mene at det kommer an på dels spørgsmålets karakter, dels mængden af point der udloves og dels om personen bare er en "strejfer", som kun har lavet en profil på eksperten for at få besvaret sit ene spørgsmål. Men overall, mener jeg ikke at det er forkert at bede om at et spørgsmål lukkes, såfremt det har stået åbent i længere tid. Med længere tid forstår jeg et tidsrum, som strækker sig væsentlig længere end 14 dage - nok omkring 1,5 til 2 mdr.
>Er det uhøfligt at lade være med at lukke et spørgsmål, nå man nu har fået et >svar ? Ja, det er uhøfligt at lade være med at lukke et spørgsmål, når man har fået et brugbart svar. Men har man fået et svar som man ikke kunne bruge til noget, bør man lade spørgsmålet forblive åben.
Mht. auto-lukning af spørgsmål, har jeg fuld forståelse for hvad jelzin siger; og jeg er enig. Desuden ville det også være besværligt at foretage en sådan lukning, eftersom brugerne på eksperten enkeltvis skulle give admin fuldmagt for at han ville kunne foretage et sådan indgreb - sådan opfatter jeg ihvertfald retsstillingen mht. hertil.
| Nikolaj
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.