Avatar billede Slettet bruger
21. januar 2003 - 12:30 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Debat : Må Co-Admins tvinge folk til at uddele points ??

Ved dette http://www.eksperten.dk/spm/306628 spørgsmål meddeler en Co-Admin følgende :

"At du ikke mener at svaret kan bruges, betyder ikke at man ikke skal uddele point.
Du har 48 timer til at oprette et spørgsmål med point til bruger"

Personen, der havde oprettet spørgsmålet havde ikke fået et brugbart svar.

Kan det så være rimeligt, at en Co-Admin (med slet skjult trussel) skal beslutte at der alligevel skal uddeles points ?

Skal brugeren i modsat fald slettes for ikke at have fået et brugbart svar på sit spørgsmål ??

//Hansi
Avatar billede popsy Novice
21. januar 2003 - 12:36 #1
Måske hvis du lige gjorde dig den ulejlighed at beskrive hvorfor de programmer ikke virkede. Du har fået links til nogen programmer, som kan udføre den ønskede opgave, men du fortæller ikke hvorfor du ikke kan bruge dem!

Jeg holder såvidt med coadmins afgørelse, da du slipper for nemt om ved det der!

Iøvrigt kan jeg se at du er ret ny her, derfor vil jeg lige henlede din opmærksomhed på reglerne http://www.eksperten.dk/regler.phtml hvor der i 2.6 står.:
En coadmins beslutning skal altid efterleves øjeblikkeligt. Er du utilfreds med en beslutning, eller mener du, coadmin tager fejl eller vurderer på et forkert grundlag, så send en e-mail til info@eksperten.dk med din udlægning af sagen. Admin vil derefter vurdere sagen. Følges dette regelpunkt ikke, er det deaktiveringsgrundlag.

Det vil sige, at det du skal gøre er at lukke dette spørgsmål, og sende en mail til ovenstående adresse.

Og nej, jeg er ikke coadmin.
Avatar billede johnstigers Seniormester
21. januar 2003 - 12:39 #2
Måske du skulle være det? ;)

Er enig med popsy - begrund afvisningerne, så får du hjælp.
Avatar billede perj Nybegynder
21. januar 2003 - 12:48 #3
Klag til Admin - det ville jeg også have gjort (hvis jeg ellers gad).
Mener der i reglerne står at man kun skal give point for et brugbart svar (et svar du kan bruge).
Se Regel 2. 6:
En coadmins beslutning skal altid efterleves øjeblikkeligt. Er du utilfreds med en beslutning, eller mener du, coadmin tager fejl eller vurderer på et forkert grundlag, så send en e-mail til info@eksperten.dk med din udlægning af sagen. Admin vil derefter vurdere sagen. Følges dette regelpunkt ikke, er det deaktiveringsgrundlag.
Avatar billede popsy Novice
21. januar 2003 - 12:48 #4
John> Ville osse gerne, men jeg fik vidst ikke nogen stemmer:) *Sorry for spam*
Avatar billede Slettet bruger
21. januar 2003 - 12:51 #5
Jeg mener nu at spørgeren (som her ikke er undertegnede) ofte ikke er i stand til at beskrive præcist hvad han vil og derfor kan have svært ved at beskrive en eventuel afvisning af et svar.

Og netop derfor spørger jeg til rimeligheden i, om en bruger kan slettes for ikke at have fået et brugbart svar på sit spørgsmål?

Men da jeg ser dette ikke er den korrekte måde at stille dette spørgsmål på, vil jeg straks sende mail til info@eksperten.dk med tak til popsy - det er altid godt at lære af de gamle og garvede ;o)

//Hansi
Avatar billede Slettet bruger
21. januar 2003 - 12:53 #6
hov - det var det jeg mente, perj :-)
Avatar billede eagleeye Praktikant
21. januar 2003 - 17:45 #7
Ja en coadmin kan bede en bruger give point for et spørgsmål.

Det er vel ikke for meget at forlange en spørger måske lige bruger 5-10 min på at skrive en kommentar om det ikke virker. Specielt når spørgsmålet lukkes med det samme. Jeg kan se han har fundet en løsning. Havde spørgeren fra starten af, bare skrevet kort sådan her løste jeg mit problem, så var han aldrig blevet anmeldt. Når en bruger er anmeldt er det en vurderingssag som vi coadmins skal kigge på og vurdere hvem der har ret. Typisk vil en bruger kun anmelde en anden hvis man føler sig snydt, og når spørgsmålet lukkes med "Det virkede ikke" så tyder det lidt på man selv vil tage point.

Hvis man ser det fra svarene som for øvrigt gider bruge tid på at hjælpe. Der er ikke noget være end at prøve at hjælpe en hvor så spørgeren lukker med "det virkede ikke".. Man står lidt med følelsen af at være blevet taget ved næsen. Så kan man spørge:
  Er problemet blevet løst?

Svar: Nej problemet er jo ikke løst for "det virkede ikke".

Så kommer næste spørgsmål:
  Hvorfor lukker spørgeren så spørgsmålet?

Svar: Tja svært at sige. Her ville en god kommentar fra spørgen om hvorfor han lukker spørgsmålet være på plads.

Så kan den bruger som har svaret spørge om hvorfor spørgsmålet er lukket og når spørgeren igen kommer med "det virkede ikke" så lugter det af spørgeren selv tager point.

Når vi vurdere en sag kigger vi på det som folk har skrevet i spørgsmålet og vurdere ud fra det. Så derfor er det vigtigt at man både som svare og som spørger prøver at forklare sig ordentligt.

Nu har de andre gjort opmærksom på hvordan du kan klage over en afgørelse, så det vil jeg undlade.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester