26. januar 2003 - 20:53Der er
10 kommentarer og 1 løsning
MEGET VIGTIGT.!!!
Besked som er sluppet ud.: MEGET VIGTIG.!!!
KaZaa har lavet en aftale med TeleDanmark om at udlever alt (ip adresser og trafik info) til Politiet. Bruger du KaZaa vil jeg anbefalde du ikke henter mere, ryder op på din harddisk og fjerne evt. ulovlig filer.
Jeg fik det at vide at en der arbejde ind på Teledanmark, oplysninger er blevet leveret til politiet den 21/01-03.
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
(jeg ville ønske en coadmin ville lukke dette spørgsmål. Sådanne uunderbyggede "advarsler" skaber panik uden grundlag. Som jeg ser det, er det jo det samme som de mange "virus advarsler" der florerer) :)
kan det lade sig gøre, rent juridisk? har de i det hele taget lov at udlevere al trafik uden dommerkendelse? hvad skulle tele danmarks interesse være i at lave aftalen? eller kazaas? ellers synes jeg jo nok, at anbefalingen om at rydde op på disken er fornuftig :)
kan det lade sig gøre? - ja rent juridisk? - nej har de i det hele taget lov at udlevere al trafik uden dommerkendelse? - nej hvad skulle tele danmarks interesse være i at lave aftalen? - ingen eller kazaas? - ingen
ja lige lidt for sent :-) Jeg har ikke undersøgt det og er heller ik særlig kendt inden for det område, men sådan som jeg ser det: Hvad skulle Tdc / kazaa og for den sags skyld politiet bruge den aftale til ? Politiet har da ingen interesse i de oplysninger det er kun AGP o.lign. der kan bruge dem. Og hvad kan Sharman Networks som tidligere nævnt få ud af det: tja de mister virkelige mange user's . for det vil self rygtes over hele nettet hvis der virkelig er hold i rygterne. Men jeg kan da slet ikke se hvad TDC for ud af det, mindre trafik mindre kunder ?. Hmm det lugter lidt for meget af den der "Den xx i xx vil politiet undersøge alle computere for ulovlig software ved at hacke sig ind på dem" eller hvad det nu var.
Og som sagt skulle overstående alligevel passe, så er det bare for sent.
En sådan aftale ville være ulovlig efter dansk lovgivning. En krænkelse af privatlivets fred. Før der kan laves sådan en aftale skal registrelovgivning og adskillige andre love revideres kraftigt.
Det er muligvis korrekt at teledanmark (skubbet bagra af en dommerkendelse) har bedt kazaa om information om en specifik Kazaa kunde.
Men uden en dommerkendelse, og uden at begrænse spørgsmålet til en enkelt navngivet persons data ville det være tindrene ulovligt.
Næste spørgsmål er så om Kazaa overhovedet logger al trafikken. Det ville kræve en ret så megastor harddisk at registrere alle transaktioner alle kunder har foretaget.
mvh JakobA
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.