Avatar billede Slettet bruger
06. februar 2003 - 16:20 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Framework - User controls

Jeg er ved at opbygge et framework som skal bestå af nogle moduler user controls. Disse moduler kan frit bruges men ikke alle har dem alle sammen, det er sådan nogle man håndplukker efter behov.

Hvordan kan jeg gøre i VS.NET at den compiler alle de filer som code-behind, og nogle ekstra .cs (ofte en class) filer til en dll sådan at jeg bare kan udgive min dll så koden er opdateret... ?

Desuden et andet problem. Dette framework er opbygget med et design og det skal automatisk indluderes på mine aspx filer. Altså skal jeg lave en class som nedarver fra System.Web.UI.Page men hvordan add'er den automatisk en user control i starten og slutningen ?
Avatar billede Slettet bruger
09. februar 2003 - 11:03 #1
Hm har fundet ud af det andet mit største problem er at få delt mine usercontrols op så de bruger hver deres dll.
Avatar billede burningice Nybegynder
12. februar 2003 - 13:51 #2
i VS.Net skal du lave et project til hver usercontrol... på den måde bliver det compilet til flere dll'er :)
Avatar billede Slettet bruger
08. marts 2003 - 18:22 #3
Ja det kan jeg også kun komme på men det er besværligt syntes jeg. Kan jeg lave et projekt hvor jeg kun har en user control og intet andet ?
Avatar billede burningice Nybegynder
12. marts 2003 - 10:08 #4
zitchbow>> joo.. det kan du da :) når du opretter et nyt projekt vælger du den template der hedder "User Control"

nu siger du "kun"... en usercontrol kan jo godt blive en rimelig langhåret affære, så vær ikke bare for at det er spild af et helt projekt kun at bruge den på en usercontrol ;)
Avatar billede Slettet bruger
14. marts 2003 - 11:37 #5
Ja men du skal lave et nyt alias, jeg vil bare lave en user control i et projekt og kunne compile den dll og så bruge den et andet sted. Den skal lave det der skide webalias
Avatar billede burningice Nybegynder
14. marts 2003 - 14:31 #6
tænker du på at du slipper for den asmx-fil?
Avatar billede burningice Nybegynder
14. marts 2003 - 14:32 #7
ascx even
Avatar billede Slettet bruger
14. marts 2003 - 17:00 #8
Nej jeg vil slippe for det http://localhost/projekt1 <-- den vil lave et webalias når man laver et tomt web projekt. Jeg vil bare lave et projekt der compiler min user control og så de tilhørende class's i en dll og så skal jeg bare bruge outputtet i et andet projekt
Avatar billede burningice Nybegynder
14. marts 2003 - 19:45 #9
zitchbow>> ah :) hehe.. så er jeg med.. og.. aligevel ikke. Hos mig vil den ikke oprette noget website hvis jeg vælger Web Control Libary. Hvad er det for en projekttype du bruger når du vil lave en user control?
Avatar billede burningice Nybegynder
14. marts 2003 - 19:47 #10
evt kan du bare oprette et blankt projekt og selv lave en klasse der enten nedarver fra WebControl eller Usercontrol
Avatar billede Slettet bruger
15. marts 2003 - 13:03 #11
ok tak det må jeg prøve. Så må du hellere få dine point - men det kræver et svar ;)
Avatar billede burningice Nybegynder
15. marts 2003 - 13:27 #12
:) håber du får det til at virke som du vil have det :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester